Voorwoord Het nieuwe verenigingsseizoen staat voor de deur. En we beginnen met een uitgestelde lezing van drs. P. JWoltering, welke 28 oktober in het Gulden Vlies zal worden gehouden Het bestuur kwam in de afgelopen periode verschillende malen bij elkaar en dat bleek niet voor niets. De voortvarendheid van de gemeente resulteert nog wel eens in verras singen. We bedoelen hierbij ondermeer de plannen voor herinrichting van het Waagplein. De krant meldde in het voorjaar dat het plein zal worden "aangekleed" met banken en bomen. Dat was goed nieuws. Toen echter vervolgens bekend werd dat de horecabedrij ven aan de Houttil hun gevels wilden voorzien van een doorlopende rij luifels, verdween het optimisme. Het bestuur heeft een brief naar het college van Burgemeester en Wet houders gestuurd waarin ze bezwaar maakt tegen de luifels. De historische gevelwand zou hierdoor worden aangetast. Inmiddels is gebleken dat ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg bezwaren heeft. De gevelwand van de Houttil telt immers vier monu menten die op de Rijkslijst voorkomen. Het stadsbestuur heeft het luifelplan even terzijde gelegd en zal het in de winter nog eens bezien. Tijdens ons jubileum heeft de gemeente de vereniging een bedrag geschonken, dat gebruikt moet worden voor een daadwerkelijke restauratie. Na amper beraad is gekozen voor restauratie van het vervallen poortje in de Houttil: toegang tot de achterzijde van de firma Koster. In samenwerking met de gemeentelijke afdeling Monumentenzorg is een restauratieplan gemaakt en een ontwerp. Binnenkort komen wij op deze restauratie terug. Verenigingsnieuws "LEZING" In februari van dit jaar zou drs. P.J. Woltering voor ons een lezing houden over - 15 JAAR ARCHEOLOGISCH ONDERZOEK - Toen wegens ziekte verhinderd, nu alsnog voor ons te houden op DINSDAG 28 OKTOBER 1986 om 20.00 uur in de grote zaal van Het Gulden Vlies. Nog iets over de lezing: In Noord-Holland is de afgelopen jaren veel archeologisch onderzoek verricht. Door opgravingen, veldkartering en andere inventarisatie (b.v. luchtfoto's) is ons inzicht in de pré- en vroeghistorische bewoningsgeschiedenis sterk toe genomen. Veel onderzoek is op dit moment nog niet af, of slechts ten dele uitgewerkt en samenvattende publicaties zijn nog nauwelijks voor handen. De lezing geeft een overzicht van de belangrijkste resultaten en gaat tevens in op de geologische en landschappelijke ontwikkeling van het gebied. Data lezingen: 16 december 1986 dr. L.F. van Loo "Armoede en bedeling in Alkmaar" 14 januari 1987 contactavond 17 februari 1987 ds. Kila Alkmaarse kerken 24 maart 1987 L. Noordergraaf Alkmaar als marktstad 779

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 3