EEN LEEUWARDENSE IN ALKMAAR: CORNELIA HENDRIKA DE LANGE-TIGLER WIJBRANDT door P.W. de Lange Cornelia was een merkwaardige vrouw. In praktisch alle opzichten een gewone huisvrouw. Maar toch. Ze was een doch ter uit een tweede huwelijk van een ondernemend en welvarend koopman met een groot gezin. Er waren zeven kin deren uit het eerste huwelijk, van wie de oudste broer wat leeftijd betreft, haar vader had kunnen zijn. Uit een tweede huwelijk waren drie kinderen, van wie Cornelia de oudste was. Ze ontving voor een meisje uit die tijd een verzorgde opvoeding. Volgde de lagere school en daarna onderwijs aan een uitstekende middelbare school en haalde later eerst een algemene lagere akte en vervolgens enkele lo-akten in de moderne talen. Bovendien speelde ze niet onverdienstelijk piano. Cornelia Hendrika Tigler Wijbrandt trouwde in 1886 met de jeugdige zeepzie der Pieter de Lange, die ter voltooiing van zijn vakkennis enkele jaren stage had gelopen in een bedrijf in Berlijn. Uit dit huwelijk zijn in 1887, 1890 en 1895 drie kinderen geboren, van wie de schrijver dezes de oudste was. Alkmaar was Cornelia niet vreemd. Haar schoonmoeder was ook een Leeuwar dense en ze had er al enige keren gelo geerd. Maar het sociale milieu was er wel heel anders dan in haar geboorteplaats. In beide steden bestonden standenver- schillen, maar hoewel Alkmaar geen pro vincie hoofdstad was, met alles wat daar bij hoort, en de adel -zo ze er voorkwam- veel minder talrijk was, waren de tegen stellingen er veel meer dan in Leeuwar den. Dit zal ongetwijfeld te maken hebben gehad met verschillen in aard tussen Frie zen en Noordhollanders. Volgens mijn jeugdherinneringen was Leeuwarden een gezellige stad, waar iedereen als het zo uit kwam bereid en in staat was met iedereen te praten. In Alkmaar daaren tegen, bemoeide ieder zich met zijn eigen stadgenoten. Deze indruk is wellicht mede beinvloed door het feit.dat mijn friese oom en tante relatief meer extroverte personen telden dan mijn Alk- maarse. De verhuizing van Leeuwarden naar Alkmaar moet mijn moeder veel teleur stellingen bezorgd hebben. Ze heeft zich nietemin moreel staande weten te hou den, ondermeer dankzij een geregelde en uitvoerige correspondentie. In de eer ste plaats met haar moeder en enige zus ter IJp, maar ook met vele anderen. Mettertijd is zij zich ook voor het plaat selijk maatschappelijke leven gaan in teresseren, waarin zij geruime tijd een stuwende kracht is geweest. Ook dat spiegelt zich af in de aan haar gerichtte brieven. Typerend in dit verband is het feit, dat Elie Prins, hoewel veel jonger als zij, in de Alkmaarse herinneringen in het jongste nummer van deze periodiek, haar met waardering genoemd heeft. Nu wil het toeval dat een groot deel van haar brieven bewaard is gebleven en onlangs tevoorschijn is gekomen. Bij elkaar enige duizenden. Nijvere handen hebben een al deel chronologisch gerang schikt. Ik ben doende dat te voltooien en dit materiaal ook verder toegangkelijk te maken. Bovendien is er nog meer bewaard. Van diploma's, balboekjes en menu's tot huishoudboeken, waarin allerlei aante keningen omtrent haar ervaringen. Ongetwijfeld bevat al dit materiaal een schat aan gegevens, die van belang zijn voor de kennis van de Alkmaarse historie in het algemeen, maar ook omtrent haar activiteiten in het bijzonder. Het ligt voor de hand dat het best op zijn plaats is in het Alkmaarse gemeentearchief. Maar het lijkt de vraag of iets van dergelijke omvang, maar van zo zeer gespeciali seerd aardaanvaard zal kunnen worden Intussen is dit punt nog niet aan de orde. Voorlopig hoop ik de verzameling verder toegangkelijk te maken, naar ik hoop met begeleiding vanuit het Alkmaarse archief, om daarna tenminste de oudste stukken -de tijd van mijn jeugd- te bestu deren. Mijn eigen herinneringen zullen eventuele lacunes kunnen aanvullen en onduidelijkheden verklaren. 795

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 19