de Nederlandse leeuw met zijn voorpo ten op een kanon en daarachter de door hem verdedigde Nederlandse vlag. Deze in gietijzer uitgevoerde plastiek is een werk van de beeldhouwer L. Royer. Op de schacht van de toren prijkt de naam J.C.J. van Speyk met erboven een aureool van 8 sterren en eronder twee lauwertakken waar tussen de door Van Speyk tijdens het bombardement van Antwerpen verworven Nationale Wil lemsorde. De schacht is voorts versierd met in reliëf aangebrachte lauwerkran sen waarin twee gekruiste ankers. De hardstenen platen met inscripties ter weerszijden van de ingang, waarvan de linker merkwaardigerwijze vermeldt dat de toren werd ingewijd in het jaar 1840, zouden zijn aangebracht bij een restaura tie in 1898... Steeds waakzaam Op de twee Egmondse vuurtorens werd in 1834 de oud-luitenant ter zee Pieter Heil de eerste opzichter, tevens belast met toezicht op het loodswezen. Hij kreeg als "ambtswoning" het nu nog door de oud-kustwacht bewoonde huis Voor straat 97. De twee Egmondse vuurtorens toonden vanaf 1834 's nachts elk een vast wit licht. In 1879 werden rode ruiten in de lichthui- zen aangebracht. Dit geschiedde om ver warring te voorkomen met het na de ope ning van het Noordzeekanaal te Uturn- den geinstalleerde witte kunstlicht. Door deze nieuwe waterweg naar Amsterdam behoefden de schepen niet meer om de noord via Marsdiep en Zuiderzee te koersen. Zo verviel ook de behoefte om zich voor Egmond van een loods te voor zien. Uiteraard behield de Van Speyktoren zijn funktie als baken. Om de toren over dag goed herkenbaar te maken was er in 1873 om het bovendeel een zogenaamd dagmerk gebouwd: een houten staketsel of hekwerk, dat de herinnering opriep aan de geweldige gevaarten -zogenaamd kapen- die vroeger de vissers en schip pers de weg om de noord wezen. In 1915 is dit dagmerk weer verwijderd. Veel trouwe wachters heeft de Van Speyktoren gekend. Volgens een bewaard gebleven dienstregeling van 1886 waren er vijf wachters, die elkaar regelmatig aflosten. De aanleiding tot deze waren twee recente scheepsrampen op onze kust. Er moesten nu steeds twee man op de toren aanwezig zijn. Terwijl er één op de omloop wacht liep kon de ander in een klein tegen het lichthuis gebouwd hoekje zich warm en gereed houden om zijn maat af te lossen. Om de omloop stonden twee grote masten, waaraan de seinvlaggen gehesen werden als er met schepen op zee "gepraat" moest worden. In 1919 werd bij de voet van de toren een semafoor gebouwd en door de wacht betrokken. In 1949 werd de wind- en storm waarschuwingsdienst opgeheven Het bouwsel verloor zijn bovenstuk, dat werd vervangen door een kap waaronder de kustwacht nog tot 1968 een onderdak vond. In dat jaar was een ingrijpende verbouwing van het bovenstuk van de toren voltooid en kreeg de kustwacht opnieuw huisvesting bovenin de toren. Het dak van de lichtkoepel kreeg een nieuwe bekleding met koperen platen en de windwijzer, de op een hoorn blazende meermin, werd grondig hersteld. Dank zij de toepassing van moderne appara tuur, heeft de kustwacht het eenvoudiger dan vroeger, maar de waakzaamheid is onverminderd en vanaf een half uur voor zonsondergang tot een half uur na zons opgang zend de Van Speyktoren trouw -vijf seconden aan, vijf seconden uit- zijn waarschuwend licht uit in de nacht. Vele gegevens werden dankbaar ont leend aan de volgende artikelen: Mr. J. Belonje: Langs de Noordzee, Baken en Vuren te Egmond. De Speelwagen jaargang 5, 1950 blz. 110 en 147. De lotgevallen van Pieter Heil (1774- 1860), een ondernemer. Badbode, jaargang 15, 1970 blz. 30, 31 en 52. Dank ook voor de inlichtingen ontvan gen van mevrouw M.B. Runia van de V.V.V. Egmond aan Zee, mevrouw M.E.A. de Vries van het Stedelijk Museum Alkmaar en van de heer J.G. de Jong, oud-hoofd kustwacht, geput uit zijn rijke herinneringen en uit de door hem bewaarde kostbare fotoverzameling en andere documenten. 793

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 17