den welke van de twee wordt bedoeld. In elk geval werden in het begin van de 19e eeuw te Egmond twee steenkoolvu ren gestookt in op duintoppen geplaatste bakens volgens ouderwets recept, r Vernieuwingen waren op komst. In 1807 verving men te Scheveningen het kolen vuur door een met olie gestookt lamp licht. De kracht en draagwijdte van het licht werd aanzienlijk vergroot door een uitvinding van Augustin JFresnel 1783- 1827) door toepassing van lenzen. Toen op 16 januari 1827 vlak voor Egmond het linieschip de Wassenaar strandde, met elfhonderd man aan boord van wie er 23 omkwamen, gaf dit de stoot tot modernisering van de kustverlichting. Zo verrezen te Egmond in de jaren 1833 en '34 twee vuurtorens: één op het duin dat nu nog de naam Torenduin draagt en één dicht aan zee, die we nu kennen als Van Speyktoren. Verdwenen stenen Merkwaardig is het feit dat van de Zuidertoren, sedert 1899 buiten gebruik toen deze in 1915 werd afgebroken, twee gedenkstenen opdoken, die inmiddels spoorloos zijn verdwenen. De kleinste steen werd door mr. J. Belonje in 1950 nog aangetroffen op het erf van het huis Achterom 14. Het vierkante stuk hard steen vermeldde: Door/Teunis Planteydt/oud 4 jaren is van deze/toren den eersten steen/gelegd den 8ste mei!1833. De heer J.G. de Jong, oud-hoofd kust wacht, bewaart een in twee foto's opge nomen afbeelding van de twee helften van een veel grotere stenen gedenkplaat met de volgende tekst: Onder de regering van Willem den lsten Koning der Nederlanden, Prins van Oranje Nassau, Groot Hertog van Luxemburg enz. enz. enz. enz. Is tijdens het bestuur van de Hoog Edel Gestrengen Heer Jonkheer A.C. Twent, Schout by Nacht, Inspecteur Generaal over het Loodswezen, Ridder der Glorie van den Nederlandschen Leeuw, onder de Leiding van den Heer I. Valk, Inspecteur der Maritieme Gebouwen en onder het Opzigt van den Heer I. B. Helleman en door de Heer en I. G. Pallada en I. G. van Limbeek Aanne mers Is dezen Toren met verbeterd kunstlicht daargesteld, waarvan den lsten gelegd Is op den 8 mei 1833 door de Jonge Hee- ren H. Ibink Meelenbrink en T. PlanteydtJr. Ook deze gedenksteen is helaas spoor loos verdwenen. Alleen de foto's bewa ren de tekst, die ons vertelt wie er bij de bouw van de Zuidertoren betrokken waren. Aangenomen mag worden dat het dezelfde personen waren als van de Noordertoren, waarvan de bouw niet veel later kan zijn begonnen. Deze Noor dertoren zou door een ongewone meta morfose, meer dan zijn zuiderbuurman historie maken. Historisch moment Op 5 februari 1831 stak luitenant ter zee J.C.J. van Speyk met een brandende sigaar of door een pistoolschot, de brand in het kruit van de onder zijn bevel staande kanonneerboot toen deze, aan lager wal geraakt, door oproerige Belgen overmeesterd dreigde te worden. Met hem vonden 25 leden van zijn bemanning en een onbekend aantal Bel gen de dood. Dit gebeuren maakte in de noordelijke Nederlanden een overweldi gende indruk. Het riep herinneringen op aan de heldendaden van Nederlandse zeelieden in de 17e eeuw. Reeds op 11 februari kondigde Koning Willem I af, dat voortaan altijd de Nederlandse marine een schip zou tellen, dat de naam draagt van J.C.J. van Speyk. Ook gingen dra stemmen op om ter ere van de held een monument te zijner gedachtenis op te richten. Het College Zeemanschap begon spontaan in te zamelen. Men kwam op het idee om voor zo'n monu ment gebruik te maken van een vuurto ren. Genoemd werden die op Terschel ling en op Schouwen en ook keek men naar Egmond met zijn twee spiksplinter nieuwe torens. En zo viel de keus uitein delijk op de Noordertoren. De verbouwing tot monument, volgens het ontwerp van architekt J.S. Zocher, werd voltooid op 27 augustus 1841. Het onderstuk doet denken aan een antieke graftempel, met op de hoeken van de kroonlijst versierde uitsteeksels, zoge naamde acroteria. Boven de ingang rijst 791

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 15