DE VAN SPEYKTOREN TE EGMOND AAN ZEE door Th.P.H. Wortel f - Een 18e eeuwse prent van het dorp Egmond aan Zee met links op het duin een grote en een kleinere vuurboet. Voorgangers De machtige vierkante toren van de St. Agneskerk ging ten onder tengevolge van hevige stormen. Een zware noord wester joeg op 27 november 1741 de zee zo hoog op dat de fundamenten gedeel telijk ondergraven werden. De westelijke helft van de toren stortte in de kolkende golven. De oostelijke helft met op haar top het platform bleef als door een won der nog staande, totdat een nieuwe storm haar velde op 7 april 1743. Het daarach ter staande kerkgebouw, in dienst van de Hervormde gemeente, was mede ten ondergang gedoemd, evenals en groot deel van het middeleeuwse dorp. Het verdwijnen van de monumentale toren betekende een ernstig verlies, vooral omdat hij een paar eeuwen lang de schippers en vissers overdag tot baken had gediend, 's Nachts werd die taak waargenomen door een op een nabij gelegen duintop gebouwde vuurboet, een stenen bouwsel waarin een met hout (later steenkool) gestookt vuur werd onderhouden. Reeds in 1744 werd niet ver van de plek van de verdwenen toren een baak opge richt. Blijkbaar een tweede vuurboet. In 1767 is sprake van een nieuwe vuurbaak, door de commissaris der pilotage te Amsterdam aanbesteed en toegewezen aan de Alkmaarse timmerman Jan Stuyt. Deze moest waarschijnlijk de eerste oude vuurboet vervangen. De merkwaardige aquarel van J. A. Cres- cent, bewaard in het Alkmaarse gemeente-archief en gedateerd 8 maart 1813, geeft, zoals op de achterzijde staat, een afbeelding van "de baak van Egmond aan Zee", maar laat in het mid- 790

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 14