ie gang rapport arin hij doboats 4T (7.20 made no with my ro came signal- de tijd idelijk, -boten, el goed del en in oor- Destaan weer wordt opgeheven, als de Britse jagers afdraaien om de west en spoe dig uit het zicht verdwijnen. Dat de neutraliteitsschending gevaarlijke proporties had kunnen aannemen, kan echter wel als vaststaand worden beschouwd. Ook onze schepen draai en nu af om de oost en blijven gedu rende lange tijd op en neer houden bij de 'Lavinia' en 'Renate Leonhardt'. Om 20.00 vertrekt het pantserschip weer naar de rede van Texel, waar het andermaal om 22.00 ten anker komt. Het 'Bergen-Incident' is voorbij. Op grond van peilingen van de kust wacht en door betogen van Neder landse juristen, heeft in 1919 het Brit se admiraliteitshof de uitspraak ge daan, dat de Duitse schepen in de Ne derlandse wateren waren genomen, maar...de schepen zouden niet wor den teruggezonden, omdat Duitsland toch de oorlog verloren had. Eerst in 1922 heeft de Britse regering in hoog ste instantie Nederland geheel in het gelijk gesteld en de schade vergoed. Een schrale troost, die onze feitelijke onmacht ter zee fraai maskeerde. Want ook als neutrale moet men over voldoende krachtige middelen be schikken om de neutraliteit te doen eerbiedigen! C.J.W.Everts. Geraadpleegde bronnen: Uit het Gemeentearchief Alkmaar: - Alkmaarsche Courant 1917, e.v.; knipsels NRC. - Idem: Mededelingen Minister van Bui tenlandse Zaken aan Staten-Generaal. - Idem: Foto's van tijdschriftknipsels verzameling Cohen Stuart, e.a. - Scheepsjournalen Hr. Ms. 'Kortenaer', 'Z5', 'Z6', 'Z7', 'Z8' (Alg. Rijks arch.) - Idem HMS 'Valkyrie' Public Records Office, Kew). - Rapport Commodore Tyrwhitt aan admiraliteit Naval Staffs. - Monographs (XIX). Corbett New- bolt, 'Nava Operations' (Vol. V). - Le Fleming, 'Warships of World War - Proces-verbaal van de Marine kust wacht Brief van v.adm. Naudin ten Cate aan Generaal Snijders n.a.v. 16 juli 1917. (Centraal Archievendepot Defensie). - Idem kaartje ingeslagen projectielen. - Diverse Marine-jaarboekjes. - Mr. Dr. C. Smit, 'Nederland in de Eerste Wereldoorlog' (Dl. III). - Prof. H. Brugmans, 'Nederland in den Oorlogsstrijd' (1914-19). 789

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 13