gelegen streken kunnen daaraan bloot staan. En toen waren er ter plaatse geen militaire objecten en waren wij neutraal Om 08.30 passeert Hr.Ms. 'Kortenaer' de verkenningston van het Schulpen- gat en gaat dan op ZZW-koers, daar bij de buitengrens der territoriale wa teren houdend. Vaart is 11 a 12 kno pen. Om 08.45 vraagt de 'Z6' aan de 'Kortenaer' telegrafisch om orders, waarop eveneens telegrafisch wordt geantwoord: 'Neutraliteit handha ven'. Omstreeks 09.00 zijn beide sche pen op armseinafstand van elkaar, de 'Kortenaer' nog benoorden de Pette- merpolder. Een zekere bevestiging van de gang van zaken vinden we in het rapport van commodore Tyrwhitt, waarin hij opmerkt: 'Two Dutch torpedoboats appeared on the scene at 06.00 GMT (7.20 Nederlandse zomertijd), but they made no signals, nor did they interfere with my movements A Dutch cruiser also came out, but did not come within signal- distance'. Weliswaar klopt de genoemde tijd niet geheel, maar het is wel duidelijk, dat het hier gaat om de 'Z'-boten. Waren beide partijen zich heel goed bewust, dat koloniën, handel en scheepvaart van Nederland in oor logstijd slechts konden voortbestaan De Britse torpedohootjager Thruster (Harwich-Force). Om 09.15 verenigen zich beide torpe- doboten tot groep. Vanaf 08.30 had men op de 'Kortenaer' buiten de terri toriale wateren Duitse schepen zien wegvoeren door Britse jagers. Maar nog om 09.00 peilt men ruim aan bak boord, dus binnen onze wateren, een Duits schip met de Britse oorlogsvlag boven de Duitse, in het bijzijn van de jager F54 ('Sylph'); beide buiten op tisch seingebruik van de 'Korten- naer', maar vermoedelijk niet van de torpedoboten. De 'Z5' was zeker niet meer dan 2 mijl van de 'Sylph' verwij derd, terwijl deze jager elk ogenblik binnen het werkzame schootsbereik van de oude 21 cm-artillerie van het pantserschip zou komen. Toch ge beurt er in het nu volgende kwartier niets, geen sein wordt gewisseld. bij de gratie van de Britse zeemacht? Te 09.15 worden beide schepen op de 'Kortenaer' nog op 1 streek aan BB gepeild en op de voorlijk staande 'Z6' in richting ZtO; de 'Sylph' en de mee gevoerde 'Heinz Blumberg' verlaten dan juist de territoriale wateren. De 'Kortenaer' is dan nog op 3 zeemijl afstand, de 'Z6' op een mijl! Om 09.30 lopen het gekaapte schip en de jager - dan buiten de territoriale wateren - op nauwelijks een zeemijl op een koers WZW voor de 'Korte naer' over. Op hetzelfde ogenblik ko men vanuit het zuiden wederom op zetten de 'Valkyrie', de 'Tetrarch' en 'Sybille', waarop een boord van de 'Kortenaer' gevechtsalarm wordt ge maakt, hetgeen echter reeds te 09.45 788

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 12