ÊÊk I I Z'^m* *r ^e*/ ,- Hr. Ms. torpedoboot 'Z6'. anker liggende kustpantserschip 'Kortenaer', alsmede aan enkele in de haven liggende torpedoboten, bevel om gevechtsklaar te maken en uit de lopen. De 'Kortenaer' (cmdt. Ktz. Kroon) gaat omstreeks 07.30 anker op, terwijl de torpedoboten 'Z5' (cmdt. Ltz. Feteris) en 'Z6' (Ltz. v.As- beck), respectievelijk om 07.38 en 07.45 de haven verlaten. Enige groe pen 'g'-boten krijgen opdracht in het Schulpengat en bewesten de eilanden te gaan kruisen. Vice-admiraal Nau- din ten Cate schrijft later aan gene raal Snijders, dat indien bijtijds het vertrek van zoveel Duitse schepen was gemeld, de schending der neutra liteit was voorkomen; temeer, waar er ter kolenbesparing geen geregelde bekruisingsdienst meer wordt uit geoefend'. Nederland bezuinigd! Tot goed begrip diene verder, dat de militaire eisen bij neutraliteitshand- having in bepaalde opzichten tegen gesteld waren aan die bij een oorlogs toestand, c.q. gevechtsactie. Bij de eerste toch diende het materieel over de kust verspreid te worden, terwijl de tweede concentratie vereist. Bij order van 28 juli 1914 was verder vastgesteld, dat bij neutraliteits- schendigen de overtreders bij voor keur eerst mondeling of per sein ('Neutraliteit eerbiedigen') dienden te worden gewaarschuwd, alvorens men overging - bij volharding van de schen ding - tot gebruik van geweld. Een en ander bracht mee dat de over treders tot op geringe afstand moest worden genaderd, hetgeen voor de ei gen schepen risico's kon meebrengen. Nu waren de 'Z'-boten kwa grootte en bewapening zeker niet opgewassen tegen de veel grotere Britse jagers, die bovendien numeriek in de meerder heid waren. Het lag dus voor de hand, dat -zeker overdag- de afstand tot de achteropkomende 'Kortenaer' niet te groot moest zijn in geval van een ge wapend treffen. Tenslotte kon neu- traliteitshandhaving niet 'repressief' plaats vinden, met andere woorden waren de overtreders eenmaal weer buiten de territoriale wateren, dan had men het nakijken! En wat die kustbeschieting betreft; alle aan zee 787

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 11