In de dorpen achter de kust, vanwaar men niet kon zien wat er aan de hand was, was de opschudding welhaast nog groter, toen her en der de projec tielen insloegen, wonder boven won der zonder slachtoffers te maken on der de bevolking of ernstige schade aan te richten. Wel werd enig vee ge dood. De meest projectielen kwamen neer in de duinen, onderandere achter de vacantiekolonie van het Amster dams Burgerweeshuis te Bergen aan Zee, maar ook bij de Fransman in de Philistijnse polder, terwijl er te Bergen een in de Sparrelaan in de grond sloeg zonder te ontploffen. Tot 4 a 5 kilometer landinwaarts, onder andere in weilanden te Schoorl en Warmenhuizen, waren de granaten terechtgekomen. Een boorde zich in de trambaan aldaar. Een blindganger is thans nog aanwe zig in het Bergens Museum; het be treft een 10.2 cm. (4 inch) pantser- springgranaat, vrijwel zeker afkom stig van de wel zeer vreemd schieten de 'Valkyrie' (cmdt. Cdr W.Leveson- Gower). De trams voerden die dag honderden nieuwschierigen aan; anderen gingen per auto, rijtuig, op de fiets of te voet in drommen naar Bergen aan Zee. Waren er niet drie slachtoffers geval len op de 'Renate Leonhardt', dan had men zelfs van een 'gezellige drukte' kunnen spreken. Overigens werd de 'Lavinia' reeds diezelfde middag vlot- getrokken en door de sleepboot 'Vischploeg' en de trawler 'Holland VI' naar IJmuiden gesleept onder ge leide van de uit die haven vertrokken torpedoboot Hr.Ms. 'Z8' (cmdt. Ltz. Mouton). De 'Renate Leonhardt' volgde ander halve dag later doch reeds op 23 au gustus daaraanvolgend werd het schip bij de Haaksgronden door een Britse onderzeeboot getorpedeerd en verdween ditmaal voorgoed in de diepte. Onze tegenmaatregelen Direct nadat door de Marine-kust wacht (vanuit waarnemingsposten aan de wal) door peiling was vastge steld, dat het beschieten en nemen der schepen ver binnen onze territoriale wateren geschiedde en de comman dant der Marine te Willemsoord (Den Helder) om 06.52 was gewaarschuwd, gaf deze aan het oude, ter rede ten Hr. Ms. Pantserschip Kortenaer. 786

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 10