Ook de vrijdenkersvereniging De Dageraad was zeer actief. Sonmige gemeentebesturen namen de zogeheten Antirevolutiewet, die na de revolutiepoging van Troelstra was aangenomen, te baat om openbare bijeenkomsten van De Dageraad te verbieden. Voor godloocheraars golden de normale spelregels van de democratie niet, vonden ze, en verder werd het bekende "gevaar van verstoring van de apenbare orde" aangevoerd. Op grond van dezelfde argumentatie trachtten andere gemeenten het toneelstuk "Kerstavond" van de socialist Heiermans te verbieden. Dit gaf weer aanleiding tot prinsipiële betogen in diverse kranten over het grondwettelijk recht van vrije meningsuiting en het recht van vereniging en vergadering. Het is in feite dezelfde discussie, die ook nu nog herhaaldelijk opduikt. Ook politiek gezien was 1925 een belangrijk jaar. Er vonden verkezingen plaats voor de Tweede Kamer. De coalitie van R.K.Staatspartij, A.R.P. en C.H.U. onder Ruys de Berenbroeck was aan de macht en in dit kabinet drukte de minister van financiën Colijn zijn stempel op het beleid. Metname in de linkse achterban van de R.K.S.P. bestond grote onvrede over de harde, liberale politiek van Colijn. Het ging dan ook voornamelijk om voor of tegen Colijn. Aan de verkiezingen namen 34 partijen deel, waaronder een Landbouwpartij, de Plattelandersbond-de Boer, de Plattelandersbond-Braatde Grondpartij, de Wilde Partij, de Rapaillepartij, de Sportpartij, de Bezuinigingspartij, de Rentetrekkerspartij, het Verbond Premievrij Staatspensioen en de Middenstandspartij. De verkiezingsstrijd was uiterst fel. Er werden tonnen drukwerk uitgedeeld, Colijn en Wibaut naakten voor het eerst van de radio gebruik en ook werd er veel gefietst, hetgeen herhaaldelijk tot ongeregeldheden leidde. Te Brunssum (L) werd de Sociaal-Democratische fietsclub zelfs cpgewacht door het plaatselijk Schuttersgilde, dat onder de wapens was gekomen, met als resultaat tientallen gewonden. In mijn geboorteplaats Leiden werden colporteurs van de dissidente R.K.Volkspartij, die pamfletten uitdeelden in het portaal van de Hartebrugkerk, door aanhangers van de Staatspartij in elkaar geslagen. De politiek leefde dus wel bij de mensen. 774 775

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 49