Afsluitdijk en de polders zijn er toch gekomen. Als één van de voordelen van geschiedbeoefening zie ik, dat je erg voorzichtig wordt met het doen van voorspellingen. Ook leer je inzien, dat veel zogenaamde deskundigheid maar zeer betrekkelijk is. Nederland had en heeft velerlei deskundigen op velerlei gebied. Het verzet tegen de zomertijd, waaraan vele deskundigen - ook theologische - diepzinnige beschouwingen wijdden, bereikte een dramatisch hoogtepunt toen de Tweede Kamer een motie tot afschaffing van de zomertijd verwierp. Enige gemeenten weigerden de torenklok vooruit te zetten en. toen ze daarvoor door de minister cp de vingers werden getikt, besloten ze bij raadsbesluit de klok geheel stil te zetten. Per circulaire wekten ze andere gemeenten op hun voorbeeld te volgen. Ook was er veel te doen over de Olynpische Spelen, die in 1928 te Amsterdam zouden worden gehouden. Het organiserend comité had geld nodig, naar de Tweede Kamer was verdeeld. Uiterst links en rechts wilden om uiteenlopende redenen helemaal geen olynpiade, terwijl de ARP alleen wilde voorstemmen als er niet cp zondag zou worden gesport. Het comité wendde zich toen tot het volk en overal rezen plaatselijke oomite's uit de grond om geld in te zamelen. Uit de comotie rond de Olyirpische Spelen blijkt al wel, dat de godsdienst een zeer belangrijke plaats innam in de samenleving. Aan alle belangrijke kwesties van die dagen waren dan ook theologische aspecten te ontdekken. In godsdienstige kringen woedde in 1925 een hevige strijd rond ds. Geelkerken over de vraag of de slang nu wel of niet gesproken had. De evolutieleer had ermee te maken, alsook het graf van Toet-ank-Amondat zojuist gevonden was. Het ging in feite cm de vraag, of de bijbel letterlijk genomen moet worden of niet, welke vraag terug is te voeren op een andere vraag, namelijk in hoeverre de bijbelverhalen te verenigen zijn met de resultaten van het wetenschappelijke onderzoek. In het gehele land werden vergaderingen aan deze kwestie gewijd, zonder dat dit overigens tot een synthese tussen geloof en wetenschap leidde. 774 775

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 48