T.die in 1925 werd ongedoopt tot P.T.T. (want de telefonie kwam erbij), zag een aantal hulppostkantoren verdwijnen. Er was zelfs sprake van dat de vier postbestellingen per dag zouden worden teruggebracht tot drie, ja, dat de zondagse bestelling zou vervallen. Het was de tijd, dat je naar Liïïburg of Friesland een briefkaart kon sturen met de boodschap "Ik kom vanavond thuis" en die kaart werd dan per stoomtrein, oimibus en eventueel het laatste endje met de polstok nog dezelfde dag bezorgd. In die tijd ook, de ouderen zullen het zich ongetwijfeld herinneren, verschenen herhaaldelijk vethaaltjes over Tante Pos, die weer een sterk staaltje had verricht. Iemand had een brief geadresseerd aan J.Jansen-Nederland en ja hoor, Tante Pos had de brief keurig aan het juiste adres bezorgd. Tegenwoordig ben je al blij als ze je post niet bij de buren in de bus steppen. Maar om op de bezuinigingen terug te komen, de door het parlement ingestelde bezuinigingscortmissie gaf na vier pogingen cm gegevens te verzamelen haar opdracht terug. Het onderzoek was namelijk door ambtenaren aandrachtig gesaboteerd en sonmigen hadden zelfs geweigerd te antwoorden. Het was toen kennelijk een lust cm ambtenaar te zijn. Dat bleek ook wel uit die vacature te Hilversum. Daar meldden zich voor de functie van klerk ter secretarie 3000 sollicitanten. Wat waren de belangrijkste items van 1925? Allereerst de terugkomst van de eerste Oost-lndiëvliegers Van der Hoep, Van Weerden Poelman en Van den Broeke. Ze gingen maandenlang op tournee door Nederland en werden overal met grote geestdrift gehuldigd. Ook werden in 1925 de K.R.O. en de V.A.R.A. opgericht. En dan was er de inpoldering van de Zuiderzee, in pagina's grote artikelen werden door de deskundigen de voor- en nadelen uitgemeten. Zoals bij zovele kwesties van nationaal allure, die zich in de geschiedenis van ons lieve vaderland hebben voorgedaan, valt het op dat er zoveel deskundigen waren. Ene heer E. den Herder - de naam wijst niet op nautische of waterstaatkundige achtergrondel - kwam voorrekenen dat de dijken het niet zouden houden, zodat in de nieuwe polders geen steden of dorpen zouden ontstaan, want geen mens zou er willen wonen. Dit maakte grote indruk, mar de 773

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 47