werd ervaren: zware herstelbetalingen, een deel van het grondgebied bezet, ontmanteling van de industrie en drastische inperking van leger en vloot. Door de Vrede van Versaille werd een dynamiek op gang gebracht, die, gevoed als zij werd door nationalistische sentimenten en rancunes, naar de cpkomst van Hitier zou leiden. Belaagd door uiterst rechts en links heeft de democratische Weimar-Republiek niet de stabiliteit gevonden, die Duitsland voor de democratie had kunnen behouden. Hierin speelden mee een enorme inflatie, grote werkloosheid en de voortdurende pressie van de overwinnaars. Ook waren er voortdurende onthullingen van corruptie en zwendelpraktijken. In 1925 was er de miljoenenzwendel van de Gebroeders Barmat, die verschillende bonafide banken meesleepte. De schade bedroeg 45 miljoen goudmark. In Nederland kwamen de N.V.V. en het N.A.S. in opspraak, want zij hadden ook contacten met de Barmat's gehad. Met Adolf Hitier ging het in 1925 uitstekend. Zelfs de Nederlandse kranten schreven nu zijn naam foutloos. Men hoorde echter weinig van hem, want nadat hij in 1924 in Landsberg zijn vestingstraf wegens een mislukte cpstand had uitgezeten, was hem eem spreekverbod opgelegd. Hij wijdde zich aan de opbouw van de NSDAP, die eind 1925 ruim 27.000 leden telde. Drie jaar later zou hij 12 zetels in de Rijksdag behalen. Ook verscheen in 1925 het eerste deel van Mein Kanpf. Het boek maakte echter weinig opgang. Zelfs overtuigde nazi's vonden het een stomvervelend boek en weinigen hebben het dan ook helemaal uitgelezen. Dit heeft zijn cpkomst echter niet kunnen verhinderen, zoals wij hebben ervaren. Tenslotte Nederland. Het jaar 1925 was een bijzonder mooi jaar. De lente was zonnig en warm en de zomer lang en heet. In augustus teisterde een windhoos het stadje Borculo en omgeving. Enige personen vonden de dood ei vele huizen werden beschadigd. De winter viel begin novenber in met sneeuwstormen en vorst. Op 24 noveirber werd windkracht 12 gemeten en enige dijken braken door. De economische situatie was slecht. Er was veel werkloosheid. De komende jaren zouden een opleving te zien geven, waarna in 1929 de grote crisis zou beginnen. De regering probeerde drastische bezuinigingen. De P. en

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 46