waren stakingen aan de orde van de dag. Bovendien kreeg Frnkrijk te maken met een koloniale oorlog. Toen Abd-el-Krim en zijn Rifkabielen in Spaans-Marokko een opstand begonnen, zag Frnkrijk de bui hangen en steunde Spanje. Daarop sloeg de oorlog over naar Frans-Marokko. Het zou enige jaren duren aleer de rust hersteld was. In Italië stond Mussolini aan het hoofd van een gemengde regering. Er was dus een oppositie, die over dag- en weekbladen beschikte. De fanatieke fascisten maakten het de oppositie echter steeds moeilijker, zodat steeds meer kranten moesten sluiten of de nieuwe koers gingen varen. Later in het jaar ontbond Mussolini het parlement en werd de pers - in strijd met de grondwet - onder censuur gesteld. Polen was vergroot met de zogenaamde corridor, waarin de stad Dantzig lag, alsook met een stuk van de Oekraïne en Wit-Rusland. Het dictatoriale bewind onderdrukte de oorspronkelijke bewoners, waardoor herhaaldelijk opstanden en stakingen ontstonden. Ook de joodse inwoners stonden aan allerlei pesterijen bloot. In Rusland had de oktober-revolutie van 1917 de bolsjewisten aan de macht gebracht. Na een hevige burgeroorlog waren de sovjets erin geslaagd de baas te blijven, maar het land maakte moeilijke tijden door. In de kranten verschenen veelvuldig verhalen over hongersnoden, opstanden, executies en corruptie. In 1925 was in Rusland een driemanschap aan de macht, bestaande uit Zinowjew, Stalin en Karmenew. In dat jaar ook werd Trotski als Volkscoiitnissaris van Oorlog en als lid van het Centraal Comité ontslagen en begon de actie tegen zijn aanhangers, die langzaam naar zeker waren geïsoleerd. De politieke commentatoren vonden dit een gunstige ontwikkeling. Immers, Stalin en zijn medestanders waren veel minder bekwaam dan Trotski. "En aangezien elk absolutistisch systeem door gebrek aan lenigheid en door onbekwaamheid ineenstort, is ook het einde van het bolsjewisme spoedig te verwachten". Deze politieke hoogtezon heeft niet kunnen bevroeden, dat wij 60 jaar later nog steeds wachten. Duitsland had de oorlog verloren en kreeg een vrede opgelegd, die door het Duitse volk als zeer onrechtvaardig 771

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 45