duivels". Verschillende landen zagen zich genoodzaakt oorlogsschepen en troepen te zenden. In het binnenland hadden verschillende generaals zich van een gebied meester gemakt en bevochten elkaar. De Verenigde Staten manifesteerden zich voornamelijk in het zogeheten Gemengd Nieuws, zijnde korte verhaaltjes over merkwaardige gebeurtenissen en anecdotische voorvallen. In Amerika schenen de wonderlijkste dingen te gebeuren. De drooglegging, die in 1919 was ingevoerd, gaf er dan ook wel enige aanleiding toe. Herhaaldelijk mocht het geamuseerde puliek vernemen, dat er weer senatoren, hoge ambtenaren of politiefunctionarissen betrapt waren op alcoholgebruik of corruptie. Zo verdween in Cincinati het gehele opsporingsapparaat achter slot en grendel en in Charkoff de gehele rechtbank van president tot jongste klerk. Ook waren er verhalen over leraren en onderwijzers, die werden ontslagen omdat zij de Evolutietheorie van Darwin aanhingen. De federale regering van Tennessee had ex-cathedra vastgesteld dat de mens niet van de aap afstamt en dus mocht het tegendeel niet onderwezen worden. Een staatscommissie wilde in de gehele USA alle tegen de bijbel indruizend onderwijs verbieden. Volgens de bijbel was de wereld 6000 jaar oud, zodat dat gezeur over evolutie en fossielen van miljoenen jaren oud niet alleen zondig, mar ook onwaar was. Zo simpel is de wetenschap. Temidden van al deze folklore vond in 1925 een aardbeving plaats, die de stad Santé Barbara in Californië grotendeels verwoestte. Wenden wij ons tot België, dan zien wij een land dat gebukt ging onder een langdurige kabinetscrisis en wilde stakingen. Het vrouwenkiesrecht kwam opnieuw aan de orde, mar werd voorlopig in de ijskast gezet. Ook was de Vlaamse beweging versterkt uit de oorlog gekomen. Vooral aan de universiteiten vonden relletjes plaats. Ondanks hevige oppositie liet de regering de vlaamsgezinden kruisen van de graven der gesneuvelden verwijderen. Deze kruisen, die de letters A V V (Alles Voor Vlaanderen) en V V K (Vlaanderen Voor Kristus) droegen, werden verbrijzeld en gebruikt cm een mcadamweg mee op te vullen. Over Frankrijk en Engeland is weinig nieuws te melden, behalve dat deze landen zwaar in de schulden zaten. Ook

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 44