massa. Een tijd van levensvreugde en optimisme, zo lijkt het achteraf, mar ongetwijfeld waren er tallozen die wel iets anders aan hun hoofd hadden, bijvoorbeeld hoe met 5 gulden bedeling de week door te komen. Uiteraard waren er moralisten, die waarschuwend de vinger hieven. "Is het niet donker in de wereld? En wordt de nacht niet zwarter en diqoer om ons heen? Groeit niet in alle landen het aantal van hen, die geen richting meer zien? Ja, wie zal het loochenen?" Voor de schrijver van de brochure "Hand in hand naar het licht" waren dit geen vragen meer, mar zekerheden en hij zag de oplossing in eerbiediging van de bijbelse voorschriften en in onderlinge liefde. Maar juist over de interpretatie van de bijbelse voorschriften was verschil van mening mogelijk, zo werd de nieuwe haarmode der vrouwen - het zogenaamde bobbed hair - een wereldomvattend probleem. Hét hoofdhaar was het sieraad der vrouw en dus was het zondig het kort te dragen. In Amerika, Engeland en ook in Nederland werden verpleegsters en onderwijzeressen ontslagen omdat ze hun haar hadden laten shinglen of bobben. Er waren groepen strijdbare vrouwen, die gezamenlijk hun haar lieten knippen. En dat kwam allemaal in de krant. Ook in de Alkmarsche Courant, toen en nu onze toeverlaat in benarde tijden, die zich echter terzake de haarmode diplomatiek op de vlakte hield. Als we de krant uit 1925, bijvoorbeeld de Alkmarsche Courant, bekijken, dan vallen ons verschillende dingen op. Allereerst de opmak. Dicht op elkaar gedrukt, zonder foto's en zonder avontuurlijke koppen. Krantenpapier was kennelijk bestemd om bedrukt en niet cxn wit gelaten te worden. Verder het ontbreken van taalfouten en het nagenoeg ontbreken van drukfouten, alsook de grote aandacht die men schonk aan het buitenland. Lange beschouwingen vaak, die diep cp de zaken ingingen. Laten we eens een kleine rondgang maken door het buitenland. In Azië was het vooral China dat de aandacht kreeg, vermoedelijk omdat in de buitenlandse faktorijen of concessies, zoals ze heetten, correspondenten aanwezig waren. De toestand in China was verward, doch gevaarlijk. Herhaaldelijk werden de buitenlandse concessies te Sjanghai door menigten studenten em arbeiders aangevallen onder de leuze "China voor de Chinezen. Dood aan de witte 769

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 43