een verhaal bij dat interassanter is en meer inhoud krijgt naarmate een gebouw ouder is. De geschiedenis voegt daarmee inderdaad waarde toe aan levenloze dingen. Ook aan gebeurtenissen wordt diepte toegevoegd, wanneer we de voorgeschiedenis kennen. Niet dat alles verklaard kan worden, daarvoor is de individuele component te belangrijk in de gang der gebeurtenissen. Maar wel kan duidelijk worden dat gebeurtenissen moment opnamen zijn van processen die zich in de tijd afspelen. Dat is verrijking van ons leven en van invloed cp ons handelen hier en nu. Want in alles werkt de tijd door. Van het verleden naar het heden, van het heden naar de toekomst. Je kunt het heden niet in de vingers krijgen als je het verleden niet kent. Het verleden is nu eenmaal in niet onbelangrijke mate een verklaring voor het het heden. Het overige voegen wij er aan toe en daar moet de volgende generatie het mee doen. Cnze tweede statutaire opdracht om de studie der plaatselijke geschiedenis aan te moedigen heeft dan ook niet alleen betrekking op oprechte geliefden van Clio, mar is zeker ook een opdracht van onze vereniging, gericht op de hele Alkmaarse samenleving. Van oudsher wordt getracht daar inhoud aan te geven door het organiseren van lezingen. En daar moet zeker mee worden doorgegaan. Iets daarvan vindt u ook in onze Periodiek en ook dat moet zeker doorgaan. Een woord van dank aan die paar marsen die dat trekken is zeker op zijn plaats. Leden die zich aangetrokken voelen tot het leveren van hulp en bijdragen nodigen wij graag uit om daadwerkelijk aan de slag te gaan. Geschiedenis functioneert pas als het wordt uitgedragen. Gelukkig is er meer gebeurd, mar dan buiten Oud-Alkmaar om. De jaarboekjes zijn al genoemd. Nadat daarin gedurende tien jaar heel wat interessant mteriaal voor een groot publiek toegankelijk was gemakt, is de fakkel overgenomen door de Volsalmanak en de Alkmaarse Historische Reeks. Er zullen.niet veel steden zijn waarover de afgelopen twintig jaar zo veel gepubliceerd is, van zo'n goed gehalte. Dat daaruit weer discussies voortvloeien bewijst dat "de" waarheid in historisch verband een moelijk benaderbaar

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 38