binnenstad wonen Het heeft iets te maken met het mooi vinden van dingen. Het heeft iets met diversiteit en individualiteit te maken. Ontsnappen aan de monotonie van het hedendaagse leven. Gevoelens van gezelligheid spelen een rol die waarschijnlijk toch weer terug te voeren zijn op schaal en maat. Kortom, een gave historische binnenstad betekent iets voor de huidige generatie. Daardoor vertegenwoordigt die binnenstad ook in economisch opzicht waarde. Het is wijs eigenbelang voor ons en toekomstige generaties zuinig te zijn op onze stad. Speelt de historie in engere zin daarbij dan geen rol? We zijn toch een historische vereniging. Biedt de geschiedenis informatie die iets toevoegt aan die waarde? Iets algemener gesteld, is de nostalgie een positief- te waarderen eigenschap? De vraag stellen is haar beantwoorden. Neen. Wie zou er echt terug willen naar vroeger. Niemand toch. Met uitzondering wellicht van een enkeling die zich vereenzelvigt met de echte "upper ten" uit vroeger eeuwen. Huisvesting, gezondheid en levenskansen, arbeidsomstandigheden, sociale en economische verhoudingen, mogelijkheden cm aan het sociale en culturele leven deel te nemen, allemaal aspecten van het leven die toen verschrikkelijk veel slechter waren in het verleden voor veel meer dan negentig procent van de bevolking. Waar cm dan toch die grote belangstelling nu voor het verleden? Om te zien hoe heerlijk ver we het gebracht hebben? Nou nee. Voor zover het vooruitgangsgeloof uit de achttiende en negentiende eeuw in de twintigste eeuw nog doorgewerkt heeft zijn we daar nu wel van genezen, nu we na twee wereldoorlogen in de atoom- en ruiintevaarttijdperken zijn aangeland. Of misschien juist dat gevoel van onmacht cm het heden aan te kunnen dat we ons tot het verleden richten? Het zal meespelen maar vormt dan geen positief motief. Zou een positieve verklaring kunnen zijn dat de tijd een extra dimensie toevoegt aan dingen en gebeurtenissen. Een vierde dimensie die gebouwen ook nog geschiedkundige inhoud geeft, die eigentijdse gebouwen missen. Er hoort 763

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 37