Daarmee zijn wij dan eindelijk toe aan het onderwerp van mijn voordracht. De rol van Oud-Alkmaar nu en in de toekomst. Want die waakzaamheid vloeit voort uit de eerste statutaire doelstelling van onze vereniging: het gaaf houden van het gezicht van Alkmaar en omgeving. Een taak niet alleen van belang voor onze leden maar voor alle Alkmaarders en nog zeer velen elders. Een blijvende taak ook, want sluipende aantasting door een veelheid van kleine aanpassingen kan in één generatie niet zo veel vernielen als de grootste ingrepen door een met blindheid geslagen gemeentebestuur. Het welzijnstoezicht is daarbij van groot belang. Gelukkig is een procedure ontwikkeld waarbij Oud-Alkmaar in een voor-fase zijn licht over plannen kan laten schijnen zodat de welzijnscommissie weet hoe Oud-Alkmaar er over denkt, en ook Burgemeester en Wethouders separaat de inzichten van Oud-Al tataar als onderdeel van de totale advisering onder ogen krijgt. Dit deel van de taak van Oud-Alkmaar doet een zwaar beroep op de toewijding en de inzet van een aantal van onze terzake kundige leden. Wij kunnen ze niet dankbaar genoeg zijn voor hun inzet. Maar aanvulling is altijd welkom. Wel moet zowel het gemeentebestuur als het bedrijfsleven weten dat ernst maken met de doelstelling, het historisch gaaf houden van onze stad, duidelijke beperkingen oplegt aan wat er wel en wat er niet kan gebeuren. Beperkingen echter, die op langere termijn, ook economisch, in winst omslaan. Ervaringen in alle oude binnensteden hebben dat de laatste decennia geleerd. De belangrijkste beperking is dat de bestaande schaal en maat heilig moeten zijn. Als daar niet meer mee kan worden geleefd dan maar verhuizen naar buiten de veste. Een duidelijke cpgave voor de gemeente om daar voor te zorgen Maar toch... was de Dominicuskerk in de 19e eeuw niet een bewuste gigantische inbreuk op de bestaande schaal en maat We kunnen nu die fout vermijden na het vergeefse gevecht om het behoud van die zeer karakteristieke kerk. Maar waarom maken we ons eigelijk zo druk over dat historische stadsgezicht Waarom trekken stadswandelingen nog steeds veel deelnemers, zodat we daar zeker mee door moeten gaan. Waarom willen veel mensen graag in de 761

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 35