hartaanval overlijdt. Het gevecht gaat jaren door. Pas in 1965 is de slag gewonnen. Via allerlei minder vergaande plannen als bijvoorbeeld het Stedebouwkundig Basisplan werd in dat jaar als laatste restant van de dempingswoede de Kooltuin gered. Je moet er niet aan denken. Het bestuur had de grote strijd wel gewonnen maar had moeite met de nieuwe tijd. Ringers, Hofstee en mevrouw De Lange-Van Foreest treden af. Johan Schilstra wordt voorzitter. Een betere verstandhouding met de gemeente ontstaat. De eerste kerstprent wordt uitgegeven. De jaarboekjes worden echter door niet Oud-Alkmaar uitgegeven. Historisch onderzoek komt niet van de grond door Oud-Alkmaar. Het blijft de club van het stedeschoon. Maar op dat gebied bleek waakzaamheid nog steeds geboden. Ruzie ontstaat over de versmalling van het Verdronkenoord. De problematiek van de stadsvernieuwing, zoals die zich in het oostelijk stadsdeel voordeed, toonde aan dat zorg voor geveltjes niet voldoende is om het oude te behouden. De functie van zo'n wijk staat ter discussie en het functioneren van zo'n wijk is afhankelijk van maatschappelijke voorwaarden die geschapen moeten worden. Geschapen door de politiek. Maar het is de tijd van de polarisatie. Oud-Alkmaar heeft er moeite mee. De wet van de remmende voorsprong. Oud-Alkiraar was lang aktiegroep geweest voordat eind zestiger jaren dat begrip gemeengoed gaat worden. Na het vijftigjarig bestaan in 1975 beginnen rustiger tijden aan te breken. De vereniging krijgt zijn eigen periodiek en heeft ruim 700 leden. Het programma van toen is het programma van vandaag. De gemeente getroost zich zeer grote inspanning om de binnenstad te renoveren en individuele panden te helpen restaureren. Van tijd tot tijd vragen concrete problemen de aandacht. Het pand Witteveen, de RHBS, het Grote Kerkgebied, de Eendracht en...niet te vergeten, de Dominicuskerk. De bestuurlijke wil loopt in belangrijke mate parallel met de visie van CXid-AlkmaarMaar opdrachtgevers en architecten blijven echter zeer ongewisse factoren. Waakzaamheid blijft geboden. 759

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 33