Alkmaar heeft het geweten de volgende twintig jaar. Een ongekende activiteit barstte los, zoals na de bevrijding op allerlei gebied. Vele, vele lezingen en vooral, gezellige avonden met strijkjes en samenzang. Berijmde notulen en jaarverslagen van tien pagina's waren geen uitzondering. In 1946 een imitatie van kaasdragers - bieravond waarbij pijpen en gerstenat worden rondgedeeld onder het kijken naar een poppenkastvertoning - gewijd aan de Geschiedenis des Vaderlands. Bij het vijfentwintig jarig bestaan een feestavond met kelners in 18e eeuwse kledij en met staartpruiken, vetpotjes aan de wand, roken uit lange pijpen, boerenjongens drinken. Samenzang, vele sprekers, waarvan enige op rijm. Ziet u het voor u Deze gezellige, nostalgische, chauvinistische periode eindigt in het midden van de vijftiger jaren. Dan komt de periode van het grote gevecht om de binnenstad. Ringers ging het aan. De uitslag zal voor eeuwen het gezicht van onze binnenstad blijven bepalen. Met de eerste tekenen van economische opleving en de toename van het autoverkeer ontstaan de verkeersproblemen in de binnenstad. In 1951 al stelde het bestuur "dat bij botsingen van belangen, het belang van het behoud van het aloude aspect van de stad niet mag wijken voor het zogenaamde verkeersbelang" Eind 19e eeuw begin 20e eeuw was al teveel verpest. Als alternatief werd toen al een autovrije binnenstad met pakeerplaatsen buiten het centrum en een verkeersroute via de Geestersingel voorgesteld. In 1956 krijgt Oud-Alkmaar geen kans meer te praten over de plannen voor de bouw van V&D. Dat betekent blijvende ergernis die ruim een jaar later nog versterkt wordt door de weigering van Burgemeester en Wethouders om Oud-Alkmaar voorinzage te verschaffen in de plannen van professor Wieger Bruin. Met het openbaar worden van die plannen in augustus 1958 barstte de bom. Al het water in de binnenstad moest worden gedenpt, vele panden worden gesloopt terwille van een noord-zuid doorbraak. Ook landelijk was de verontwaardiging groot. In november werd een discussie-avond gehouden waar een aanwezige aan een

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 32