1. De historische schoonheid van Alkmaar en omgeving te beschermen en voor het nageslacht te bewaren. 2. De studie der plaatselijke geschiedenis aan te moedigen. Adjunct-secretaris mr.J.Belonje. Ere-voorzitter Burgemeester W.C.Wendelaar. Voor het werven van leden zou een lezing worden gehouden. Het sloeg niet erg aan. Maximaal 50 leden, afnemend tot circa dertig in 1940. Een elitair clubje. Conform de eerste doelstelling de nadruk toch wel sterk op monumentenbehoud gericht. De eerste actie strekte tot behoud van het oude Stadsziekenhuis, zonder succes. In 1930 werd het afgebroken nadat de Rijkscommissie van de Monumentenzorg verklaard had dat de gebouwen geen bijzondere monumentale waarde hadden. Er stond tegenover dat in dat jaar ons pand aan de Sint Annastraat werd gekocht. Er werd 8000 gulden geïnvesteerd, waarvoor het Rijk 1000 gulden subsidie gaf. Toen het in.1936 leeg kwam te staan moesten de bestuursleden persoonlijk zorgen voor rente en aflossing. Misschien toch beter dat zo'n pand bij een vertrouwde organisatie wordt ondergebracht. Een verzoek om subidie werd door de gemeenteraad in 1930 met één stem verschil afgewezen. Magere jaren breken aan waarin heel weinig gebeurt. In 1937 een plan van middenstandsorganisaties om het Verdronkenoord te deirpen en de Kapelsteeg en Huigbrouwerstraat te verbreden. Economische belangen moesten zwaarder wegen dan stedeschoon werd toen gezegd. Het zou niet de laatste keer zijn. Het ging niet door. De oorlogsjaren brachten vooreerst geen verandering. Vanaf eind 1942 volgt er een opleving. In 1943 de eerste Pinksterdrietocht naar Enkhuizen. Er is meer bemoeienis met eigenaren van historische panden. Ook de stadswandelingen beginnnen dat jaar. Het ledental neemt toe van 95 in 1943 tot 330 in 1945. Ongtwijfeld een gevolg van de door de oorlog opgeroepen chauvinistische gevoelens en het verbod van alle andere sociale activiteiten in die jaren. Door het overlijden van de heer De Lange in maart 1945 werd de heer Ringers min of meer contre-coeur voorzitter vanaf 7 mei 1945.

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 30