een wonder dat gevoelens van onmacht, van onverschilligheid en van ongeloof in de bestaande maatschappelijke orde velen bevingen. Met een matig moreel ging Nederland, ging Alkmaar, de oorlog in. Het veradelijke verrassingsbombardement op het vliegveld Bergen luidde de vijf jaar in. Wat dat voor Alkmaar betekende heeft Gerrit Valk in het eerste nummer van 1985 van onze Periodiek weergegeven. Na de intense vreugde van de bevrijding de kater van de niet in vervulling gegane, veelal irreëele toekomstdromen en het vooralsnog matige en moeizame economische herstel. Daarnaast de betrokkenheid van Nederland bij het internationale dekolonisatieproces leidend tot een traumatische verdeeldheid van ons volk over de "Indonesische kwestie" en tot een echte koloniale oorlog waarbij vele honderdduizenden militairen, ook Alkmaarse, waren betrokken. Nee, ook de jaren veertig waren niet erg positief maar er was hoep voor de toekomst. Overheersend rond 1950, bij het vijfentwintigjarig bestaan van onze vereniging, was de angst voor de Russen, die de voorafgegane jaren alle Oost-Europese landen gelijkgeschakeld hadden en Berlijn in 1948 hadden trachten te blokkeren. Bovendien beslisten de communisten in 1949 de Chinese burgeroorlog in hun voordeel en werd in 1950 getracht Zuid-Korea te veroveren. De NAVO, de Marshall-hulp en de EEG waren daarop de door bijna ons hele volk positief gewaardeerde antwoorden. Dit leidde er toe dat de volgende 25 jaar gekenmerkt werden door een sterke internationalisering van ons volksbestaan. De welvaartsstaat gaat geboren worden. Een ongekende industriële groei, gevoed door sterke technologische impulsen, gaat beginnen. Massamotorisering, luchtvaart, radio en televisie, ongekende bouwactiviteiten. Moesten er niet drie miljoen Noord-Hollanders gehuisvest worden? De sociale ontwikkeling is niet minder stormachtig dan de economische. Beginnend met de noodwet Drees, de voorloper van de AOW, wordt het sociaal bouwsel opgericht, uiteraard ging dat niet vanzelf, hoe vanzelfsprekend dat stelsel nu lijkt. 753

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 27