MUNTSLAG VAN EGMCND: EEN AARDIGE HYPOTHESE door J.L.Pot Alweer enige tijd geleden werd mijn aandacht als amateur-numismaat getrokken door een artikel van Cordfunke (1) waarin ik las: "Een interessant gegeven is dat er omstreeks 1150 in Alkmaar een wisselkantoor of zelfs een munt was: een zekere Reinward is er dan als "monetarius" gevestigd.Tot op heden zijn echter geen munten gevonden, waarvan vast staat dat ze in Alkmaar zijn geslagen." Cordfunke doelde hiermee op een tekst in de Fontes Egmundensus, die luid: "In Alcmere a Reinwardo monetario duas uncias et dimidiam."(2).Deze tekst staat temidden van schenkingen en verkopen van onroerend goed aan de abdij van Egmond en van de vertaling is weinig meer te maken dan "In Alkmaar van de muntmeester Reinward 2[ ons." De oorspronkelijke tekst kant uit het Liber Sancti Adalberti, dat verloren is gegaan maar ons overgeleverd is door een 15e eeuw cartularium.Verder wijst Cordfunke op een vondst van 12e eeuwse munnten in 1892.Toen werden bij het terpdorp Avendorp bij Schagen ruim 1200 munten gevonden, die -zoals bij determinatie bleek- uit de 12e eeuw stammen.Hij achtte het niet ondenkbaar dat deze in Alkmaar waren geslagen. Enige tijd later verzet drs.W.A.Fasel zich heftig tegen deze theorie in een artikel in deze periodiek (3), waarin hij Cordfunke zelfs het bedrijven van een ambitieus soort pseudo-wetenschap verwijt.Deze controverse leek mij een aardige aanleiding om eens wat uitvoeriger in te gaan op de mogelijkheid of onmogelijkheid van muntslag in het Alkmaarse. In het midden van de 12e eeuw lag de stad op de grens van Friesland en Holland en de Egmondse annalen verhalen dan ook van heel veel strijd tegen de Friezen in het grensgebied.Die ligging maakte het stadje bovendien tot een handels- en markplaats voor de omliggende dorpen.De nabijheid van de Egmondse abdij was uiteraard ook van zeer groot belang.Niet alleen was de abdij een belangrijk politiek-religieus machtscentrum, maar ook een belangrijk handelscentrum.De kloosterlingen dreven kennelijk met de overschotten van hun produktie ijverig handel, want het klooster kreeg in 1134 vrijdom van tol in Utrecht en vier jaar later 742 743

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 17