FREDRIK H.RINGERS: VAN ZEEMAN TOT TIMMERBAAS F.H.Ringers werd opgeleid op de Kweekschool voor de Zeevaart en ging als jongen van 17 jaar het zeegat uit. Dat zullen niet veel mensen weten. De man die later een zeer belangrijke maatschappelijke positie in Alkmaar zou innemen, hield het slechts enkele jaren op zee uit. Hij maakte een paar reizen naar de Oost en de West maar moest om gezondheidsredenen weer naar de vaste wal en kwam bij zijn vader in de timmerzaak aan de Laat. In 1882 nam hij de zaak van zijn vader J.Ringers over. Deze had op zijn beurt de "tirtmermans-affaire" al in 1844 gekocht van J.M.Rens. Toen was de werkplaats in de Schoutenstraat gevestigd. Fredrik Ringers werd ook gelijk diaken bij de Nederlands Hervormde Gemeente en dat is hij gebleven tot 1897. Twee jaar later vinden we hem terug in het nieuws, samen met A.Prins, C.de Wildt, M.Uitenbosch en H.Wolzak vormde Ringers het Transvaal Comité. Een groep heren die belangstelling trachtte te wekken voor de zaak van de Boeren tegen de Engelsen. Ze schrijven dan in 1899 een protestvergadering uit in de grote zaal van "Diligentia" en over belangstelling hebben de heren niet te klagen. De zaal is stampvol belangstellenden en er worden veel boeken en kleding ingezameld voor de krijgsgevangen Boeren in Transvaal. Ringers werd ook gekozen in het bestuur van het Schilders-begrafenisfonds en hij bleef in het bestuur tot dit fonds in 1918 over ging in het Groot-Noordhollandsch-Begrafenisfonds. Tevens kwam hij terecht in het Timmermans-Ziekenfonds, waarvan hij een kwart eeuw bestuurslid was. Hij deed dit met veel plezier. Het begrafenisfonds gaf hem minder "poëzie" zoals hij het later omschreef. In de periode 1890-1910 was F.H.Ringers waagmeester. Deze funktie legde hij neer toen hij tot lid van de gemeenteraad werd gekozen. Het raadslidmaatschap was ook debet aan zijn vertrek bij de brandweer. Daar was hij in 1911 inmiddels tot president-brandmeester opgeklommen maar de gemeentewet was overbiddelijk. Raadsleden mochten - en mogen - nu eenmaal geen dienstbetrekking met de gemeente hebben en zowel het waagmeesterschap als president-brandmeester beantwoorden aan de verbodsbepalingen in de gemeentewet. Of de twee gemeentefuncties, of het raadslidmaatschap. Ringers koos voor het laatste. 740

Oud Alkmaar | 1986 | | pagina 14