1925: DE LANGESTRAAT ZOALS IK HAAR OM DAT JAAR HERINNER van Eli Prins en bewerkt door Hans Koolwijk Zestig jaar geleden werd onze vereniging opgericht. Een daad uit ongerustheid geboren. Hoe zag het Alkmaar van 1925 eruit? Of nog exacter uitgedrukt: wat speelde zich af in de Langestraat? Wie anders dan een voormalig bewoner van deze belangrijkste binnenstadstraat kan hierover verhalen. De naam van Eli Prins is een logisch vervolg op deze stelling. Door heel intiem contact met het grootvaderlijk huis in de Langestraat van het ogenblik van zijn geboorte af, nu meer dan tachtig jaar geleden, tot 1927 en woonachtig in Engeland sinds het begin van de oorlog was Eli bereid zijn verhaal op de cassetteband in te spreken. Net terug van een uitvoerige maandlange lezingen-tournee door de Verenigde Staten, laten we Eli Prins aan het woord tijdens zijn wandeling door de Langestraat anno 1925. "De Langestraat is voor mij Het Huis, het grootvaderlijke huis dat tot 1927 op nummer 40 stond, waar sindsdien al twee keer een andere winkel is gebouwd en wel die van Gerard Worm en Claudia Strater. Het huis stond en staat dus aan de noord zijde en vrijwel midden in de Langestraat. Maar laat ik beginnen met de Aukusschool op de Laat, alwaar ik in de derde klas voor de eerste keer een manlijke leraar kreeg in de persoon van meneer Beun. Het was in onze ogen al een wat oudere man en het grootste nieuws dat op de eerste schooldag werd verspreid was dat meneer Beun maar één nier had. Wat dat precies betekende wist je niet maar het was toch wel iets heel bijzonders. De man was rechtvaardig en strikt. Toen we voor het eerst in de klas van meneer Beun kwamen, hing daar een door hem persoonlijk getekende kaart van Alkmaar aan de wand. Het was het Alkmaar van binnen de singels, met hier en daar erom heen de buitenwijken. Meneer Beun vertelde ons dat Alkmaar verkeerd om was gebouwd. Nadat de bouw Grote Kerk voltooid was had men de Langestraat in westelijke richting moeten aanleggen en niet naar het oosten. Daarom moest men tot op heden de kerk betreden door de ingang van het koor en dat was zo onlogisch als het maar zijn kon, terwijl het ook de kans had wegge nomen om een groot markt- of kerkplein aan te leggen, of andersom, als in zoveel kathedraal-steden gebeuren kan. Meneer Beun maakte dus korte metten met de stedebouwkundigen uit de elfde eeuw. Je kunt je indenken dat zulke opmerkingen een geweldige indruk bij ons achterliet. De onderwijzer vertelde ook dat de naam Langestraat waarschijnlijk afkomstig is van de familienaam De Lange, waarvan nazaten al zoveel eeuwen in de straat woonachtig waren. Of omdat het de langste straat in de stad was voor vele jaren, waardoor me meteen op onvergetelijke wijze werden ingelicht over het feit, dat de Laat en de Nieuwesloot, hoe vreemd het ons ook voorkwam, tot in de vorige eeuw grachten geweest waren. In de jaren rond 1925 veranderde de Langestraat sterk van aanzien, maar een belangrijk aantal personen die in de Langestraat woonden zouden deze straat haar kenmerkend karakter laten behouden. Echter, als ik terugdenk aan de Lange- 699

Oud Alkmaar | 1985 | | pagina 9