geduurd. Toen werd een loket gemaakt. Het was een onwaardig geval voor de Langestraat. Daarnaast lag het huis van mijn grootvader. Ik wil wel iets vermelden over de status, de positie van een joodse familie in de Langestraat. Mijn grootvader was een com missionair in effecten en collecteur van de Staatsloterij. Hij nam een vooraanstaande positie in bij de Joodse Gemeente, was een streng gelovig man en woonde met twee dochters, waarvan één het huishouden deed en de ander een apotheek bezat op de hoek van de Achterstraat en de Magdalenenstraat. Mijn grootvader was de voorzitter van de Kamer van Koophandel en lid van de voogdijraad. Omdat hij gewerkt heeft tot zijn 91-ste jaar, toen hij stierf, werden de kleinzonen wel eens ingelast om te helpen. Ikzelf kon het heel goed met mijn groot)>ader vinden. Hij had negen zoons en dochters en het vieren van zijn verjaardag was een groot feest. Aan de overkant van grootvaders huis lagen vier belangrijke panden. Het perceel waar de meubelhandel van de familie Elzas was, het pand van de banketbakkerij van de familie Soecker, de zaak van Lienesch en tenslotte het gesloten huis waar de heer Preijer woonde. De familie Elzas had drie zoons van ongeveer mijn leeftijd. Abra ham, de middelste zoon, was hoogbegaafd. Abraham heeft eens de prachtige achten in de Langestraat ontworpen voor de 8 oktoberviering. Hij werd architect met grote internationale bekendheid en heeft ondermeer het Bijenkorfgebouw in Rotterdam ontworpen. Hij is nog steeds lid van de Amsterdamse Schoonheidscommissie. Dan is er het huis van Soecker de banketbakker. Er zijn nu twee winkels van Soecker, maar de familie woont al eeuwen in de Langestraat. In mijn jeugd was het al de vermaar de banketbakker en ik heb altijd de kwaliteit bewonderd. Soecker was een spreek woord voor kwaliteit. Toen Kokkes zijn bakkerij vestigde kreeg Soecker er een concurrent bij, maar ik geloof dat niemand er in geslaagd is, tot deze dag, Soecker naar de kroon te steken. Het modemagazijn van Lienesch werd geleid door me vrouw Lienesch. De vensters hadden nog de oude ramen van de vorige eeuw, die zo prach tig ge tin t waren met de kleur lila. Deze zaak werd in de kop van Noord-Holland vergeleken met de beste zaken, als de Bonneterie en Gerzon in Amsterdam. De heer Preijer was agent van de Nederlandsclie Bank en hij woonde er met zijn echtgenote en twee zoons. Hij bleef agent tot 1925. Het huis echter was al helemaal gemoderni seerd in de stijl van de twintigste eeuw. Daarnaast was, wat iedereen zich nog wel herinneren kan, het kantoor van de firma De Lange en de Mooraaz. Van 1875 af woonde daar al een familie De Lange en later werd het kantoor van de oude heer C.J. de Lange. Het kantoor liep door naar de Breedstraat waar het een ingang had, zoals heden nog steeds het geval is voor het notariskantoor van Van de Stadt. Als we nu weer even oversteken naar de overkant dan vonden we daar het huis van de heer en mevrouw P. de Lange-Tigler Wybrandy, in het pand waarvan de bovenkant nog steeds intact is gebleven en waar thans de zaak van Bruggeman gevestigd is. De heer De Lange was familie van de beroemde notarisfamilie en bezat de Alkmaarse Zeepziederij aan de Wortelsteeg hoek Zaadmarkt. Zijn goedbedoelde bijnaam luidde "de zeepneus". Mevrouw De Lange was een schat van een dame, die heel veel maatschappelijk werk deed en tot in de huizen van de minst bedeelden kwam om te trachten tot de wortel van het leed te komen. De drogisterij van de heren Nierop en Slothouber vergeet ik ook niet, al was het alleen maar door de plezierige manier waarop beide heren hun cliënten hielpen. 706

Oud Alkmaar | 1985 | | pagina 16