l'iX Ar L K U -v p* r\ s? het Karthuizer klooster te Delft. Het oudst bewaarde kaartboek in het gemeente-archief Alkmaar is dat van de landerijen van het St. Elisabeths- of Vrouwengast huis met 13 kaarten van de landmeter Louris Pietersz. uit 1567, 2 kaarten van Antonius Metius uit 1619 en een kaart van Thomas Sevenhuysen.12) Uit 1568 dateert een kaartboek van de landerijen van het O.L.V. Memorie (Papengilde) van Adriaan Anthonisz. 13) Een ander kaartboek, dat te ruggaat tot de 16e eeuw, is dat van de landerijen van het weeshuis, met kaarten van de landmeters Jan Dircksz. Zout man (onged.) en Cornelis Claesz. Bommer (1652), met los register van "lantcaerten. gemeten by mr. Lourens Pie- ters., gesworen lantmeter, anno 1563"(14) Uit de 17e en 18e eeuw zijn veel kaartboeken bewaard ge bleven. Beroemd zijn b.v. de met veel zorg en vakbekwaam heid getekende kaarten van Jan Pietersz Dou van de Abdij van Rijnsburg uit 1635. Ze bevatten te vens een overzicht van de wijde omgeving, hetgeen een belangrijke historisch-topografische documentatie betekent voor grote delen van Zuid- Holland. Een wijde omgeving treffen we ook aan in de kaartboeken van de Utrechtse Kapittels over de periode 1564-1700. Er kan hier gesproken worden van een nadeel, namelijk het ontbreken van een overzichtskaart waarop de locatie van alle percelen vermeld staat. De landmeters in Noord-Holland kregen het druk, toen in 1584 na de Reformatie alle kloostergoederen tussen de 7 steden van het Noorderkwar tier moesten worden verdeeld en opnieuw worden opgemeten en in kaart- gebracht. 15) Zo richtte de stad Alkmaar in 1577 een rekest aan de Sta ten van Holland om eigendomsoverdracht van het hele bezit van de on roerende goederen van de Bagijnen van het klooster der H. Maria van Nazareth (of Jonge Hof) te Alkmaar. Deze bezittingen werden in 1598 opgemeten door landmeter Dirck Aeriansz Schelven en in een "chaert- boeck der stadslanden" opgetekend. 16) Dit kaartboek bevat 110 ge kleurde getekende kaarten door Schelven en een aantal later bijgetekende kaarten door de landmeter Bas van Meedenblick. (17 en 18) 673

Oud Alkmaar | 1985 | | pagina 8