eigen grondbezit goed) geen behoefte aan. Dat werd anders wanneer de gebieden verspreid lagen en men een overzicht wenste van het grond bezit. 7) Zo gaf een ongunstige verpachting van de "Vroonlanden" bij Alkmaar in 1529 voor de rentmeester van Karei V aanleiding om ca. 1300 akker perceeltjes niet alleen opnieuw te laten opmeten, maar óók -zij het summier- in kaart te brengen. (8) Waarschijnlijk is de grondadministra- tie dan óók een van de belangrijkste redenen geweest om kaarten te gaan maken. Vanaf de 15e eeuw werd het gewoonte dat de landmeters eerst gead mitteerd moesten worden door de overheid alvorens zij hun ambt moch ten uitoefenen. Hiervoor moesten zij hun bekwaamheid kunnen aantonen door het afleggen van een examen in de meetkunde en het afleggen van de beroepseed. Het archief van het Hof van Holland bevat vanaf 1553 tot 1788 de regi stratie van 711 geadmitteerde landmeters van het gewest Holland. Uit Alkmaar kwamen de volgende bekende landmeters: Lourys Pietersz., Adriaan Anthonisz. en zijn zonen Dirk Adriaansz. Schelven, Adriaan Metius en Antonius Metius. Voorts Pieter Cornelisz. Cort, Cerrit Dircksz. Langedijck en zijn zoon Dirck Gerritsz. Langedijck en klein zoon Jan van Heijenbergh, Thomas Sevenhuysen, Cornelis Claesz. Bommer, Jan Dircksz. Zoutman en Isaac Haringhuijsen. 9) Na 1530 was het mogelijk ge worden grote stukken land in kort tijdsbestek op te meten door toepassing van de kort daarvoor ontdekte driehoeks meting. Deze nieuwe techniek bezorgde de landmeters veel opdrachten en konden ze let terlijk op grote schaal aan het werk. Omstreeks 1540 werden b.v. ten behoeve van de berekening van de water schapslasten de waterschappen Rijnland en Schieland perceels gewijs opgemeten.10)Tevens vond er eind 16e eeuw in toe nemende mate verkaveling plaats ten behoeve van stads uitbreidingen. Hiervoor werden b.v. in Alkmaar vanaf 1593 de erven en landerijen buiten de Nieuwlander- en Boompoort opgemeten. (11) Na 1550 begint een steeds gro ter wordende visualisering in kaartboeken plaats te vinden. De oudst bekende dateren uit 1550-1555 en zijn de kaartboe ken die de goederen vermelden van het Sint Barbaraklooster en 672

Oud Alkmaar | 1985 | | pagina 7