wist de vrouw te ontkomen. De wacht begon toen op de voordeur te rammelen, zoals de getuigen beweerden "inoetwillichlijk ende furieuselijk met het scharp van haer geweer gestooten ende gesteecken hebben." Toen men door Cornelis Claesz. vervolgens binnen gelaten werd, is de vrede daar blijkbaar getekend, want toen de soldaten na een gesprek weer op straat terug waren en de nieuwsgierig geworden buren vroegen "hebt gij al wat bedreven kregen deze van de wachtmeester ten antwoord "hebben wij nijet bedreuen tis ons leet genoech." Tot zover dit min of meer wonderlijke voorval. De tekst van de acte is interessant, al was het alleen al omdat het de grote ruwheid van de militie als tijdsbeeld demonstreert. Merkwaardig is ook dat gemeld werd op welke wijze de mannen bewapend waren, namelijk met hellebaarden en andere soorten wapens wellicht dus musketten, maar zeker rapier. Het kan overigens nauwelijks anders zijn dan dat wij hier te maken heb ben met eer totaal uit de hand gelopen politionele expeditie die boven dien aan verkeerd adres was ondernomen vergissen blijft nu eenmaal menselijk. Verschillende schrijvers over het beleg hebben te kennen gegeven, dat in de eerste tijd nadien niet of nauwefijks een herdenking plaats had. Deze acte doet intussen wel doorschemeren, dat de herinnering na zo'n kwart-eeuw wel degelijk toch nog leefde. Alkmaar, jan.'85 Mr. J. Belonje. colophon Redaktie: R. Bakker, P. Boer, W.A. Fasel H. Koolwijk Bijdragen: Inzendingen kan men richten aan het redak- tieadres, zo mogelijk getypt, met 1 regel interlinie. Papier aan slechts 1 zijde beschrij ven. Druk: Grafisch centrum Hofman b.v. Secretariaat vereniging Oud Alkmaar: Julianalaan 9, 1865 BG Bergen aan Zee. Telefoon te Alkmaar: 072-112745. Gironummer penningmeester te Heiloo: 600401. 647

Oud Alkmaar | 1985 | | pagina 5