HET DOOPSGEZIND HOFJE TE ALKMAAR IN DE DERTIGER JAREN, (herinneringen van mevrouw Kindt-Dekker te Alkmaar) door Th. BRoep. Op een mooie herfstdag in oktober 1981 had ik een lang gesprek met mevrouw Kindt over haar leven in de dertiger jaren in het Hofje, gelegen naast de Doopsgezinde Kerk aan de Koningsweg. Vermoedelijk is zij nog de enige oud-bewoonster, die er over kan vertellen, aangezien het Hofje in 1960 werd afgebroken wegens verregaande bouwvalligheid. In de plaats van het Hofje kwam het Mennohuis. Gelukkig zorgde Ds A.J. van der Sluis ervoor, dat er vóór de afbraak nog een fraaie serie foto's van het Hofje genomen werd. Het oude Hofje werd gebouwd kort na 1645, want de grond, waar het op staat, werd gekocht in 1645 door de Waterlandsch Doopsgezinde Gemeente (1). In 1649 komt het Hofje al voor op de stadskaart van Blaeu. In het verleden woonden in het Hofje vooral de noodlijdenden onder de Doopsgezinde Gemeente, onder het wakend oog van de "diaconen". in het begin van de 18e eeuw blijkt, dat de bewoners van het Hofje het gemeenschappelijk genot hadden van "de vruchten des velds, bomen en wijngaarden, die ze vreedzaam onder elkaar moesten verdelen". (2). Het Hofje bestond oorspronkelijk uit twee rijtjes van ieder vier huisjes, met daar tussen in een straatje van gele steentjes en een waterpomp in het midden. Eén rijtje huisjes lag "onder de vleugels" van de kerk, d.w.z. onder hetzelfde dak; het tweede rijtje oostelijk daarvan had een puntgevel, gekeerd naar de Kanaalkade. De meeste huisjes hadden een koekoek op het dak om wat meer licht en ruimte te geven aan de slaapkamers boven. De westelijke huisjes hadden ieder een afmeting van ca. 4 x 6 m en de oostelijke iets ruimere huisjes een afmeting van ca. 5 x 6 m. In die tijd waren twee van de huisjes onder het kerkedak in gebruik als respectievelijk stovenkamer met een ingang naar de kerk en als stookhuis. Later was in deze hoek het turfhok. De stoven verdwenen aan het eind van de jaren zestig van deze eeuw uit de kerk. Ze werden voor een appel en een ei verkocht aan de gemeenteleden. Een mooi eikenhouten exemplaar staat ook bij mij in de huiskamer. Het Hofje was toegankelijk via twee toegangen n.l. door een steeg aan de Koningsweg (gelegen ten oosten van het huidige huis nr. 8) en vanaf de Kanaalkade de stadsvest en stedesloot (ook wel kaksloot genoemd). De laatste naam was niet zonder betekenis, want het Hofje had daarboven ook een "sekreet", dat vele malen genoemd wordt in 18e eeuwse rekenin gen. Later waren daar onder het afdak bij de poort twee plees met tonnetjes en tegen de schutting van koster Knegt, die aan de Koningsweg woonde, waren er nog vier plees. 618

Oud Alkmaar | 1984 | | pagina 20