Het departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen poedig nze ver- ook de )ns na voor- e lijn ortzet. t herstel eer in on t- ;rken trokken, aats van van de plannen tussen aal het jedempte heeft '9- I land". In 1984 is het twee eeuwen geleden dat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd opgericht. In 1981 kwam het gemeentearchief in het bezit van het archief van het Departement Alkmaar van deze maatschappij. Vrijwel onmiddellijk werd daarvan gebruik gemaakt door verschillende onderzoekers ten behoeve van hun studie. In maart 1983 kwam de (getypte) scriptie van A. P. M. Loogman gereed, getiteld: "Nuttige Heren. Een studie over de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en over de leden van haar Alkmaarse departement in de periode 1786-C.1850". Zoals de titel reeds zegt behandelt deze scriptie niet de geschiedenis van het Departement Alkmaar, doch de (beknopte) geschiedenis van de landelijke Maatschappij, alsmede de sociale en godsdienstige achtergronden van de Alkmaarse leden uit het tijdvak 1786-C.1850. Het bewijst hoe belangrijk particuliere archieven voor de geschiedschrijving kunnen zijn. Helaas wordt dit nog niet algemeen onderkend, zodat nog steeds archieven van verenigingen, stichtingen en bedrijven verdwijnen. In onderstaande regelen zal na een algemene inleiding, waarvoor o.m. werd geput uit de gedrukte literatuur, een kort overzicht worden gegeven van de activiteiten van het Alkmaarse departement. Aangezien dit departement zich op vele terreinen heeft bewogen, hetgeen veelal onbekend is, hoop ik te bereiken dat bij bestudering van bepaalde onderwerpen het Nuts-archief niet over het hoofd wordt gezien. Hopelijk zet iemand zich nog eens aan de geschiedenis van het Departement Alkmaar, met als gevolg - is mijn overtuiging - dat vele nieuwe gegevens betreffende de sociale geschiedenis van Alkmaar in met name de 19e eeuw aan het licht zullen komen. De stukken in het Nuts-archief zijn onderwerpsgewijs geordend, zodat de door mij gebruikte gegevens gemakkelijk terug te vinden zijn in de archiefinventaris. Het maken van voetnoten was derhalve overbodig. 573

Oud Alkmaar | 1984 | | pagina 3