Dagboekfragment van Klaas Bakker Dzn. Ons gewaardeerde verenigingslid de heer Nico Ackerman stuurde ons een dagboekfragment uit 1 928, afkomstig van zijn grootvader de bekende Alkmaarse architect K. Bakker Dzn. die verschillende sfeerrijke panden in Alkmaar heeft ontworpen. We laten de architect aan het woord. Het taalgebruik dateert dus van 1928: Gedeelten uit de biografie van Klaas Bakker Dzn. Architect te Alkmaar van 1 880 tot 1 920. "In de naherfst van 1877 werd ik ontboden bij mijn grote vriend S. Wit, aannemer van het postkantoor op de Nieuwe Sloot te Alkmaar, die door een ziekte getroffen was en mij belastte met de uitvoering van het werk tot zijn herstelling waarmede 6 weken gemoeid waren. Toen het werk voor mij eindigde verzocht hij mij voor hem te maken de drie mooie eikenhouten deuren, waarvan na de verbouwing in 1928 er nog twee zijn overgebleven, en mooie eikenhouten trappen. In de timmerwinkel van mijn vader te Stompetoren heb ik alles klaar gemaakt, daarna 4 weken in de kost ge weest bij de Wed. Hoekmeijer op de Laat. Met het geleverde werk had ik veel waardering. Zaterdags ging ik naar een onderwijzer les nemen in rekenen en wiskunde. Toen het werk aan het postkantoor voor mij was afgelopen kreeg ik een aanzoek om geplaatst te worden als assistent-onder- baas bij de bouw van de Rooms-Katholieke kerk aan de Jisperweg in de Beemster, waar ik in die functie de zomer van 1878 heb doorgebracht. Dikwijls moest ik naar de Rijp waar door grote tjalken materialen werden gelost, ik moest dan de zandschepen opmeten en de inhoud bepalen en de stenen die uit de schepen kwamen tellen en daarna de vrachtbrieven fiat teren. In de nazomer werd ik voor mijn oudste broer Jacob, aannemer te Valkoog, onderbaas bij de bouw van woonhuizen aan de Koningsweg bij de Nieuwe Sloot en in het voorjaar van 1879 werd ik voor dezelfde aan nemer uitvoerder bij de verbouwing aan de Geesterweg van Hotel de Nachtegaal voor de heer Harp! Na afloop van het werk aan de Nachtegaal heb ik als uitvoerder van 1 Dec. 1879 tot 18 Jan. 1880 gewerkt aan de boerderij te Hoogebieren, ik was toen bij mijn broer Jacob thuis en liep dagelijks naar het werk. Na afloop van dit werk vertrok ik 18 Januari naar Alkmaar waar mijn vader een woonhuis met timmerwerkplaats betrok gelegen aan de Kanaalkade. Ik zou de timmerwinkel voor vader Bakkers rekening voort zetten, maar werk was er weinig, het bepaalde zich tot enkel herstellingswerken voor bekenden. De timmerwinkel vroeger gedre ven door de heer Mets Burking, was geheel verlopen, indertijd werd er gewerkt met 40 werklieden. We hadden in het voorjaar van 1881 zo weinig timmerwerk, dat ik besloot te solliciteren naar een tijdelijke betrekking als bouwkundig opzichter en tekenaar bij de verbouwing van de pastorie der Ned. Hervormde Kerk te Driehuizen. Door het kerkbestuur werd ik benoemd. Op 6 April 1981 trad ik in dienst, 14 Juli werd het werk opge leverd. Tijdens mijn verblijf te Diehuizen heb ik een plan gemaakt met de daarbij behorende detailtekeningen voor het bouwen van een woonhuis 595

Oud Alkmaar | 1984 | | pagina 25