C. Looman en J. Schulte Nordholt, dat de oprichting van de woningbouw vereniging Volkshuisvesting voorbereidde. M. Uitenbosch, dr. A. Tuyl, J. Cloeck, V.S. Ohmstede en C.G. Zaadnoordijk vormden het eerste be stuur. Behalve Uitenbosch behoorden zij tot de gezeten burgerij en dit zou lang zo blijven. Zo bestond het bestuur in de 20!er jaren uit P.A. de Lange, mr. K.A. Cohen Stuart, V.S. Ohmstede, F.H. Ringers, H. Hols- müller, P.J. van Torenburgh en J. van Reyendam (Wortel o.c.). De woningbouw zou in Alkmaar in belangrijke mate een zaak blijven vóór arbeiders, maar dóór heren. De in 1916 opgerichte R.K. Woningbouwver eniging Goed Wonen kreeg weliswaar een nogal proletarisch bestuur van kleine middenstanders en arbeiders, doch er kon weinig fout gaan, aange zien een "commissie van advies" was toegevoegd, bestaande uit de heren mr. H.P.M. Kraakman, mr. A.J.F.M.N. Dorbeck, G.T.M. van den Bosch, J.F. Quax, mr. A.J.M. Leesberg en dr. A.M. Conijn. De woningbouwver eniging De Middenstand, opgericht in 1919, onttrekt zich aan onze waar neming, doch blijkens de naam zaten er zeker geen arbeiders in. Van Rochdale, dat in 1 920 het levenslicht zag, was voorzitter de agent in assurantiën K. van 't Veer, secretaris de timmerman A.F.Zeegers, terwijl de rest van de bestuursleden eveneens in de laagste belastingklassen werd aangetroffen. Betreffende de Chr. Woningbouwvereniging De Voor zorg tenslotte (opgericht 21 februari 1935 en goedgekeurd bij K.B. van 5 maart 1936 nr. 79) zijn in het Gemeente Archief geen gegevens aanwezig. Volksvoordrachten Aparte vermelding verdienen ook de volksvoordrachten, die in de vorige eeuw gewoonlijk velen vermochten aan te trekken. Van het begin af aan hebben leden van het departement tijdens hun verga deringen spreekbeurten gehouden, doch deze waren uiteraard alleen te beluisteren door de leden. In 1858 werd een Commissie tot de Volksvoorle zingen ingesteld, die zich ten doel stelde tussen november en maart 8 le zingen voor te bereiden over christelijke zedenleer, vaderlandse en alge mene geschiedenis, natuurkunde en "gemengde bijdragen". Voor de leden van het departement, die daarvoor ingetekend hadden, werden twee kaart jes a 0,25 gereserveerd. Deze kaartjes mochten aan anderen worden ge schonken, terwijl niet-leden een doorlopende toegangskaart a 0,30 konden kopen. De avonden hadden zo'n succes, dat het aantal al spoedig van 8 op 10 werd gebracht. De lezingen duurden van kwart voor 8 tot 10 uur. Er waren meerdere lezingen per avond, met een korte pauze daartussen. Voor de leden werd in 1861 eveneens een doorlopende toegangskaart (a f 0,50) beschikbaar gesteld teneinde "zich het regt te verzekeren van telkens twee gedrukte toegangskaartjes aan dienstboden of onderhorigen te kunnen uitreiken". De volksvoordrachten waren dus niet zozeer be stemd voor de leden, alswel voor de volksklasse. Soms gaf de toneelver eniging Bilderdijk een leerzame voorstelling en ook waren er zanguitvoe ringen. Doorgaans bezochten enige honderden belangstellenden de avon den, welk aantal kon oplopen tot 900. Deze volksvoordrachten kregen langzamerhand het karakter van uitvoeringen van plaatselijke verenigingen, al werden er ook nog wel lezingen gehouden over nuttige onderwerpen. Toch zakte in de loop der tijd de belangstelling. In 1900 was het aantal avonden teruggelopen tot 3 en op 26 september 1 903 stelde de commissie vast "dat naar het eenstemmig gevoelen der commissie, de volksvoordrach ten alhier haren tijd overleefd hebben", reden waarom zij voorstelde de commissie op te heffen. En verder: "De volksvoordrachten zijn langzamer- 586

Oud Alkmaar | 1984 | | pagina 16