voerbaar. Op 9 september 1879 nam het lid Van der Mieden van Opmeer opnieuw het initiatief door een praeadvies uit te brengen inzake het stich ten van een zwembad in het N.H. Kanaal zelf. Het departement stelde een commissie in, die op 3 december 1879 rapport uitbracht. Zij was vóór het plan, doch had onmiddellijk ingezien dat dit vanwege de hoge kosten geen zaak voor het departement kon zijn. Op 14 december 1879 wendde het de partement zich tot de gemeenteraad met het verzoek de rente van een be drag van f 9000,- a 5% te willen garanderen. Onder een aantal voorwaarden verleende de Raad deze garantie, mits een bedrag van 150,- per jaar niet te boven gaande. Zie verder: H. Koolwijk, Van Kanaalwater tot Combibad- Hoornsevaart, 1881-1981. Woningbouw Het Hygiënisch Congres, dat van 20 t/m 23 september 1852 te Brussel werd gehouden, vestigde in brede kring de aandacht op de slechte woontoestan den. In 1854 benoemde het Alkmaarse departement een commissie, die moest onderzoeken "of uit een hygiënisch oogpunt de woningen der geringen klas sen ook in deze gemeente niet eene betere inrigting zouden behoeven, als mede of ter bevordering der meer stoffelijke belangen dier klasse van inge zetenen derhalve ter voorkoming of vermindering van armoede, het niet raadzaam zij te achten dat alhier eene vereeniging of eenig ander middel worde aanbevolen tot de stichting of verbetering van woningen op het voetspoor van hetgeen elders gedaan is en wordt ingerigt volgens de re gels van eene goede gezondheidsleer". Tijdens de cholera-epidemie was namelijk gebleken dat in de volgens nieuwe opvattingen ingerichte arbei derswoningen te Groningen zich geen ziektegevallen hadden voorgedaan. In hetzelfde jaar werd rapport uitgebracht naar aanleiding van de inspectie 584

Oud Alkmaar | 1984 | | pagina 14