ter ziele en werd in 1830 opgeheven. Op 16 februari 1846 werd besloten een nieuwe poging te wagen, onder voorwaarde dat er een reservefonds zou komen. Op 30 maart 1847 werd de Nutsspaarbank officieel gesticht. Deze richtte zich nadrukkelijk tot de gehele bevolking. Over deze spaar bank is een gedenkboek gepubliceerd (Nutsspaarbank Alkmaar, 1847-1947), zodat het niet nodig is dieper op deze instelling in te gaan. In 1848 rees tevens het plan een volkscredietbank te stichten. Deze bank Hulpbank genaamd - werd 1 april 1852 opgericht en op 19 april d.a.v. geopend. Het doel was woeker tegen te gaan door "nijvere, minvermogende lieden door geldelijke voorschotten behulpzaam te zijn in het aanvangen, voort zetten of uitoefenen van hun beroep". Deze voorschotten werden alleen gegeven aan mensen die konden lezen en schrijven en slechts bij hoge uit zondering aan armlastigen die onderstand genoten. Ook moest het bestuur met het beoogde doel instemmen. Degenen, die "winterprovisie", kleding of huisraad wilden kopen, werden afgewezen, zodat het voornamelijk als eerlijk en deugdzaam bekend staande kleine neringdoenden en kooplieden - "geen tapper zijnde" - waren, die in aanmerking kwamen. Toch kwam het voor dat ook zij werden afgewezen, namelijk als zij geen twee al even goed bekend staande borgen konden vinden. Reden waarom de departements leden werden opgeroepen zich borg te stellen. In de vergadering van 29 december 1 969 werd een statutenwijziging aan genomen, inhoudende de opheffing van de Stichting Nutsspaarbank Alk maar; dit in verband met de fusie met de spaarbank te Haarlem. De Hulp bank werd in 1911 opgeheven i.v.m. de stichting van de Gemeentelijke Volkscredietbank. 582

Oud Alkmaar | 1984 | | pagina 12