Kinderspeeltuin van Stoel Op 3 mei 1885 verscheen in de Alkmaarsche Courant een advertentie waarin bekend werd gemaakt dat de Alkmaarsche Kinderspeeltuin "de Vogelenzang" was geopend. Onder de Stadsberichten in diezelfde krant d.d. 6 mei 1 885 komt het volgende bericht voor: "De 3de werd alhier in de nabijheid der Boekenlaan (thans Lindenlaan) een kinderspeeltuin geopend, waarvan reeds dadelijk een groot aantal kinderen gebruik maakten, om zich te vermaken met wip, schommel, mast, touwen enz., welke werktuigen er in overvloed te vinden zijn. Het joelende, klauterende en springende volkje leverde een aardigen aanblik op; alleen zouden wij den ondernemer in overweging willen geven, voor een flink en verantwoordelijk toezicht te zorgen, zoodat er orde heersche en de ouders zonder vrees er hunnen kinderen van gebruik kunnen laten maken." 19 juni 1887 schrijft de redactie van de Alkmaarsche Courant: "Dat de speeltuin van de heer Stoel alhier niet alleen door de stedelin gen gewaardeerd wordt, maar ook in de omtrek ter goeder naam en faam bekend staat daarvan is j.l. Woensdag ten volle blijk gegeven. In den voormiddag van dien dag bezochten de leerlingen der laagste afdelingen van de school te Schermerhorn den speeltuin en in den na middag kwamen bijna gelijktijdig eenige leerlingen der beide Gemeente scholen van Nieuwe Niedorp en alle leerlingen der school te Sint Pancras er een bezoek brengen. Een getal van 260 spelende kinderen bleek volstrekt niet te groot voor de zoo hoogst nuttige inrichting. Allen vonden er uitstekend gelegenheid om zich aangenaam bezig te hou den." Op 27 april 1888 hadden Burgemeester en Wethouders voorstellen aan de raad gedaan tot naamgeving van verschillende nieuwe straten. De weg langs de speeltuin tot de Kennemersingel werd Kennemerlaan. Op voorstel van de heer Stoel besloot men deze weg Vogelenzang te noemen ter herinnering aan de naam van het stuk weiland, dat aldaar gelegen was. Kennemerlaan zou verwarring kunnen geven met Kennemer- park Op 24 November 1889 werd de "de Alkmaarsche Speeltuin" met gehele inventaris te huur aangeboden, te aanvaarden 1 Februari 1890. C. Neef. 563

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 7