De erfpachten van de Vroonlanden bij Alkmaar van 1532-1716 Het merendeel van de landerijen onder Sint-Pancras en Koedijk was destijds eigendom van de graven van Holland. Dit bezit werd in de grafelijke rekeningen meestal aangeduid als: "de Vroonlanden benoorden Alkmaar". Vele jaren zijn deze landerijen voor langere tijd in één partij verhuurd geweest, laatstelijk aan de gezamenlijke buren van Koedijk en Sint-Pancras. Met ingang van het jaar 1531 werd echter een afzonderlijk rentmeesterschap voor de Vroonlanden ingesteld en werden alle percelen afzonderlijk verhuurd. Zo werd ook voor de erven, waarop de inwoners in de loop der jaren hun woningen hadden gebouwd, een erfpacht vastgesteld die jaarlijks moest worden betaald. De eerste jaarlijkse termijn verstreek paasdag 1532. Evenais de pachten van de Vroonlanden (ruim 1100 percelen bouw- en weiland) zijn ook de erfpachten in jaarlijkse rekeningen opgenomen. De rekeningen over de periode 1532 tot en met 1716 berusten in het Algemeen Rijksarchief te 's Gravenhage. Wel zijn er enkele hiaten betreffende de tussenliggende jaren. In 1723 en 1724 werden alle erven een andere Vroonlanden door de Staten van Holland verkocht en werd het rentmeesterschap opgeheven. Daar de rekeningen de namen van de erfpachters vermelden vormen zij voor dit gebied een uitermate belangrijke genealogische bron. Dit geldt vooral voor St. Pancras, van welke gemeente maar weinig oud archief bewaard gebleven is. Zo goed als alle gezinshoofden van dit dorp komen in de rekeningen voor. Schepenen van St. Pancras verklaarden in het jaar 1518 dat er aldaar 72 huizen waren, waarvan 71 op erven van Zijne Keizerlijke Majesteit (1). In 1664 verklaarden de bestuurders van St. Pancras zelfs, dat alle huizen op erfpacht stonden (2). Daar de huizen vaak in dezelfde familie bleven, zijn uit de namen van de erfpachters dikwijls hele genealogieën op te bouwen. De in erfpacht uitgegeven erven lagen merendeels op de Vronergeest. Het grootste aantal in de banne van St. Pancras, zuidelijk daarvan een aantal in de banne van Koedijk en nog zuidelijker enkele in de banne van Oudorp. Verder enige in het Koedijker gedeelte van Huiswaard en tenslotte nog een klein aantal op eilandjes achter het dorp Koedijk. De ligging van de huizen op de Vronergeest wordt ons duidelijk voor gesteld door de Alkmaarse historieschrijver Simon Eikelenberg. Hij ver meldt in 1714 onder Sint Pancras 75, onder Koedijk 24, onder Oudorp 15 huizen (3) en geeft in een kaartje de juiste ligging van de huizen weer (afb. 1). De ligging van alle erven kon mede worden achterhaald door bestudering van de omstreeks 1530 vervaardigde kaarten van de Vroonlanden. (4) Afbeelding 2 geeft een gedeelte weer van kaart nr. 2508, waarop de kerk van Koedijk voorkomt. Helemaal bovenaan staat een huis getekend op de Hofweijde. Dit is in de rekeningen bekend als Jan Dircszoons erf en had een oppervlakte van 142 roe. Direkt naast het koorgedeelte

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 3