kinderen stond. Reinheid op ieders lijf en hoofd stond op een laag peil. Douches thuis waren onbekend. Wassen in een teiltje, dat was alles. De zuster controleerde de hoofden der kinderen en wie per ongeluk een luis of nog erger neten in zijn haar had werd opgeschreven. Ook keek men op de armen of er vlooienbeten op zaten. Zat men fout dan kreeg je een brief mee naar huis. Dan moest je hoofd gewassen worden met groene zeep of met jachtwater van Jan de Vries. Vooral veel je haar kammen met een fijne stofkam. 14 dagen later moest je je melden bij Dr. Pameijer op de Oudegracht. Deze controleerde je dan of het in orde was. Ook toen was reinheid een begrip. Wanneer het winter was en dat was elk jaar bijna raak dan kwam de ge meente in het geweer. Zoals U misschien zult weten zit er in de toren van het stadhuis een klein klokje, het zg. zandklokje. Wanneer het in de winter geijzeld had dan werd het klokje geluid. Velen van U zullen zich het oude politiebureau naast het torentje nog wel herinneren. Om tien uur werd het klokje geluid en werd er een zwart bord buiten op gehangen waarop stond dat men as of zand moest strooien voor zijn per ceel. Dit was en is nog steeds een gemeenteverordening. Wie het niet deed, maakte kans op een bekeuring. Ook de sneeuw moest opgeruimd worden en wel door werkelozen. Deze wer den opgeroepen en moesten zich melden aan de Cem.werf aan de Limmerhoek. Wie niet kwam werd zijn steun ingehouden. De handwagens werden met rivierzand geladen twee mensen er voor te trekken aan een touw en meestal een stratenmaker van de gemeente er ach ter en zo werden de op en afritten der bruggen gestrooid. De anderen moesten de sneeuw van de straat opruimen en in de gracht deponeren Zo waren toen de omstandigheden. C. Dilling colophon Redaktie: R. Bakker, P. Boer, W.A. Fasel H. Koolwijk Bijdragen: Druk: Inzendingen kan men richten aan het redak- tieadres, zo mogelijk getypt, met 1 regel interlinie. Papier aan slechts 1 zijde beschrij ven. Grafisch centrum Hofman b.v. Secretariaat vereniging Oud Alkmaar: Julianalaan 9, 1865 BG Bergen aan Zee. Telefoon te Alkmaar: 072-112745. Gironummer penningmeester te Heiloo: 600401.

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 9