lijsten, blaffaards, leggers e.d. veelal niet vast te stellen of iemand, die een rente verkocht, deze verkocht uit zijn eigen huis of land (ergo hij vestigde een rente), danwel uit het huis of land van een derde (ergo er is sprake van verkoop). Het is derhalve niet geheel uit te sluiten dat Reinward inderdaad te Alkmaar woonde, doch het is volstrekt in strijd met de historische methodiek dit als vaststaand feit aan te nemen, laat staan dat men er conclusies inzake muntateliers of wisselkantoren aan mag op hangen, waaruit dan weer conclusies worden getrokken ten aanzien van de belangrijkheid van de Alkmaarse handel in de 12e eeuw. De ontdekking van de "Alkmaarse Munt" heeft dan ook niets te maken met geschiedbeoefening, maar alles met het bedrijven van een ambitieus soort pseudo-wetenschap. Uiteraard heb ik getracht deze Reinwardus te achterhalen. Voor zover mij bekend komt de naam niet verder in de bronnen voor. De oorspronkelijke tekst van het Liber Sancti Adalberti, waarin Reinwardus dus éénmaal wordt genoemd, is verloren gegaan en overgeleverd via een 15e eeuw cartularium. Het is dus niet uitgesloten dat de naam verkeerd is gecopieerd, want i-n en m, alsmede b-r en w werden herhaaldelijk door elkaar gehaald. Zo ja, dan zijn er in de diverse oorkondenboeken meerdere gegadigden voor het muntmeesterschap te vinden. Allen van buiten Alkmaar. drs. W.A. Fasel 1)R.van Uytven, Stadsgeschiedenis in het Noorden en Zuiden. AGN dl. II, bl. 192. 2). H.P.H.Jansen, Handel en Nijverheid 1000-1300AGN dl.II, bl.165. 3). Zie aldaar bl.46 e.v. 4). J.Hof, Egmondse kloosterrekeningen 1344-1345. In: Fontes Minores Medii Aevi. 5). Johannes a Leydis, Chronicon Egmundanum seu annales regalium abbatum Egmundensium. Uitg.Matthaeus 1692, caput LXXVbl.106. 6). Zie caput LXXX, bl.114, en cccput XC, bl.130. 7). 0. Oppermann, Fontes Egmundenses, bl.75. Zie ook bl.42. 8). Prof.Dr.Ir.E.H.P.Cordfunke, Alkmaar in Prehistorie en Middeleeuwen, bl. 52; Alkmaar van Boerderij tot Middeleeuwse Stad, bl.152. 9). Prof.Dr.Ir.E.H.P.CordfunkeAlkmaar, leven en wonen in een Hollands stadje omstreeks 1300. In: Floris V, leven, wonen en werken..Acht voordrachten gehouden tijdens een symposium te Muiderberg, 29 en 30 september 1978. 10)Ibidem. 11). 0.Oppermann, Untersuahungen, dl.I bl.122. Zie ook W.A.Fasel, Alkmaar in het Drijfzand, bl.49. 12). Cordfunke, Alkm.in Pr.en Midd.bl.55. 13). Oppermann, Fontes bl.83. 556

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 12