Door het bestaan van de hofjes was een bepaalde categorie van de op sociale zorg aangewezen bevol king: de fatsoenlijke vrouwen (soms ook mannen) van gevorderde leeftijd min of meer „onderdak". Het waren de stille armen uit de kleine burgerij die in hun arbeid zame jaren nog juist voor zich zelf hadden kunnen zorgen, maar bij het wegvallen van eigen arbeid of van de kostwinner, terugvielen op hulp van anderen. Deze tak van armenzorg was ingeburgerd en bleef in de „strijd om de armen zorg" grotendeels buiten schot. Hoewel er ook hofjes zijn die nog dateren van voor de reformatie, in Alkmaar het Huis van Zessen en het hofje van Paling en van Foreest, kan toch gezegd worden dat het hofje een typisch produkt is van de stedelijk-burgerlijke welvaart in de rijke en machtige Republiek der Verenigde Nederlan den, waarin Holland onbetwist de boventoon voerde. In dat Holland was Alkmaar, de hoofdstad van het Noorderkwartier, een belang rijke stad. Weliswaar zijn hier niet zoveel en zo indrukwekkende hofjes als in Amsterdam, Leiden Overdekte galerU in het Hofje Splinter. of Haarlem, maar de Alkmaarse hofjes dragen op dezelfde wijze bij tot het aanzien van de stad. Sommigen zijn inderdaad monu menten die niet in het stadsbeeld gemist kunnen worden. Om deze zichtbare waarde en om de tastbare herinnering aan een cul tuurhistorische ontwikkeling op het gebied van de maatschappelijke zorg zijn de hofjes het waard om in stand gehouden te worden. COLOFON De ad-hoc commissie „Tentoonstelling Alkmaarse Hofjes" bestond uit de volgende leden: mevr. A. Pijper-Valkhof (Stichting Dienstverlening Alkmaar), mevr. A.M. Feld (Stedelijk Museum Alkmaar), J.J. Schilstra en H. Koolwijk (Vereniging „Oud Alkmaar"), J.H. Rombach (Gemeen tearchief Alkmaar), J. Elsinga (Fotoclub NIVON), L.M.F. Landzaat (Monumentenzorg gemeente Alkmaar), J. Barten (Volkshuisvesting gemeente Alkmaar). Redactie-commissie themanummer: mevr. A. Feld, L.F.M. Landzaat, J.H. Rombach, H. Koolwijk (tevens eindredactie/lay-out). Zetwerk: Composerzetterij Jan Nierop. Druk: Grafisch Centrum Hofman. 517

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 9