van de bouwkundige vorm. Beide groepen van namen kunnen tot verwarring leiden wanneer men niet de definitie goed in gedachten houdt. Proven Proven zijn de gaven in levensmid delen, brandstof of geld die aan de bewoners van een hofje werden uitgereikt. Deze proven zijn meest al reeds bij de stichting vastgelegd. Zij hebben een lange geschiedenis gehad, maar zijn langzamerhand wel vervangen door een geldsom, of noodgedwongen geheel verval len. Hoewel het grote Woorden boek der Nederlandse Taal aan provenhuis een gelijke betekenis toekent als aan proveniershuis, is het toch raadzaam enig onder scheid te maken naar de herkomst van de proven. In het geval van een provenhuis (hofje) gaat het om giften die door de regenten uit de middelen van hun stichting aan de bewoners en soms ook aan anderen buiten het hofje worden uitgereikt. Die bewoners kunnen dan proveniers genoemd worden. Meestal verstaan we onder prove niers echter zij, die zich door een bepaald bedrag te betalen, inkoch ten in een tehuis. Voeding en verwarming waren dan de proven die zij voor de rest van hun leven ontvingen. Het Alkmaarse mannengasthuis, één van de voorlopers van het stadsziekenhuis, is zo'n proveniers huis geweest. Dat de grenzen niet altijd even scherp te trekken zijn, zien we bij het Huis van Zessen, dat we onder de hofjes rekenen, maar waar volgens het reglement van 1804, bewoners voor hun aankomst een bepaalde som moes ten betalen. Daarmee werd het dus tot een proveniershuis. Later zijn de regenten zelf ervan over tuigd geraakt dat de bepaling niet in overeenstemming was met de oorspronkelijke stichtingsakte, waar van betaling door de bewo ners geen sprake was. I Al deze terminologische kwesties hebben geen praktische betekenis meer, sinds in de laatste decennia de hofjes alleen nog in stand kunnen blijven door voor de woningen normaal huur te vragen. Restauratie of renovatie is voor regenten vaak de aanleiding om tot deze stap over te gaan. Een zo consequent mogeüjke terminologie kan bij een onderwerp dat zozeer in de geschiedenis geworteld is als de hofjes veel heilloze verwarring voorkomen. Daarbij dient men er 515

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 7