Wat is een hofje? t Inleiding: Het is goed om zich bij de behandeling van het thema „hofje" duidelijk voor ogen te houden wat in dit verband onder een hofje verstaan moet worden. We hanteren de volgende definitie: Een hofje is een gebouw of complex van gebouwen, al dan niet rondom een binnenplaats gelegen, dat gesticht is door particulier, niet-kerkelijk, initiatief met als doel het bieden van huisvesting aan een bepaalde categorie van de bevolking en waarvan de eigendom en het beheer nog in handen zijn van het oorspronkelijk daarvoor ingestelde college. Hieruit volgen de elementen die bepalend zijn voor een hofje: het gebouw, de oor sprong uit particulier initiatief, de doelstelling: huisvesting voor een bepaalde bevolkingscategorie en het nog functioneren van het bij de stichting ingestelde college (van regenten of hoe zij zich ook noemen) van bestuur. Wanneer we dit toepassen op de Alkmaarse hofjes, blijkt, dat er nog slechts 6 dergelijke instellingen zijn die aan alle vereisten voldoen. Deze tentoonstelling betreft dus in de eerste plaats die hofjes. Omdat de zorg voor het behoud van de waarde van de hofjes als monument in (stede)bouwkundige zin de aanleiding tot de tentoon stelling is geweest, zijn drie hofjes toegevoegd die niet meer de oorspronkelijke bestemming heb ben en in een geval ook niet meer het oorspronkelijke college. Wat is een hofje? „Hofje" is de meest algemeen gangbare naam voor het soort instellingen als hierboven omschre ven. Bij grotere complexen is soms het verkleinwoordje weggevallen (b.v. het Sint Pietershof in Hoorn). Hier kan zich echter ook een grote verwarring voordoen, zoals in Alkmaar dikwijls gebeurt t.a.v. het Hof van Sonoy, dat het hof, d.w.z. de residentie, was van Diderik van Sonoy, de stadhouder van het Noorderkwartier bij het begin van de 80-jarige oorlog. Dat in dit huis later het diaconiehuis voor oude mannen en vrouwen van de Ned. Hervormde gemeente gevestigd was, heeft ertoe bijgedra gen dat sommigen het Hof van Sonoy ten onrechte een hofje noemen. Er zijn ook veel lokale verschillen in de benaming: in Groningen en Leeuwarden spreekt men van gasthuis, in Utrecht van camere- nen, elders vinden we soms gewoon: stichting. In Alkmaar heten dezelfde instel lingen provenhuis. De namen hofje en pro venhuis zullen hier in het vervolg door elkaar gebruikt worden. De oude naam provenhuis legt de nadruk op de bestemming van het gebouw, evenals het noordelijke gasthuis; hofje en cameren gaan daarentegen uit 514

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 6