Een tentoonstelling over Alkmaarse hofjes De hofjes in Alkmaar zijn niet allemaal even gemakkelijk te vinden, soms liggen ze wat verscholen achter poorten of deurtjes op onver wachte plaatsen. Altijd is het binnenkomen in zo'n hofje, huizen aan een klein straatje of rond een binnenplaats, een heel bijzondere ervaring. Het betekent in alle rust genieten van een stukje bewaard gebleven schoonheid. Hoewel dat, door de rust die er heerst, nauwelijks opvalt, wonen er ook mensen in de hofjes. Een verschil met vroeger is dat de hofjes nu ook door jongeren worden bewoond. Toch is het leven in een hofje iets bijzonders gebleven, een leven dat al een lange geschiedenis heeft. De interessante geschiedenis staat in de tentoonstelling niet centraal, de waarde van de hofjes als monument heeft ditmaal de aandacht. Deze keuze is niet toevallig; de meeste hofjes verkeren helaas in een slechte staat. Beelden kunnen hierover beter spreken dan woorden, daarom is een tentoonstelling een goede manier om deze zorgwekken de situatie in beeld te brengen. Naar het oproepen van nostalgie en romantiek is daarbij niet bewust gestreefd, toch zullen de foto's van de hofjes deze sfeer uitademen. U kunt dat zelf beter ervaren door ze tijdens een stadswandeling „echt" te gaan bekijken. Daarbij kunt U deze katalogus als gids gebruiken. Zij vormt een aanvulling op de tentoonstelling die vooral een kennismakend karakter draagt. Wellicht kan een toekomstige tentoonstelling dieper graven. De tentoonstelling en katalogus kwamen tot stand dankzij de mede werking van velen: de Vereniging Oud Alkmaar, de fotoclub „Nivon", het Gemeentearchief, de afdeling Monumentenzorg van de Dienst Openbare Werken en de Stichting Dienstverlening. De besturen, beheerders (sters) en bewoonsters waren steeds zeer behulpzaam. Wij hebben deze samenwerking zeer gewaardeerd. Tenslotte wensen wij U, zowel op de tentoonstelling als bij Uw rondwandeling langs de hofjes heel veel plezier. Wij hopen dat U iets zult proeven van de bijzondere sfeer die nog eens duidelijk maakt dat de hofjes het waard zijn om in stand te worden gehouden. Anne-Marie Feld Stedelijk Museum Alkmaar 512

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 4