De Hofjes en hun archieven Geweldige archiefvormers zijn de Alkmaarse hofjes nooit geweest. Uit een periode van ongeveer vier eeuwen hebben de 11 hofjes, waarvan archief tot ons is gekomen, in totaal zo'n 18 strekkende meter nagela ten; dat is gemiddeld iets meer dan 1 1/2 meter archief. Ter vergelij king: de gemeente Alkmaar produceert meer dan 1 1/2 meter per dag. Hoe omvangrijker en ingewikkelde het bestuur, des te omvangrijker zal uiteraard ook de administratie zijn. En het is juist deze konsekwen- tie van oorzaak en gevolg, die de tijdgenoot herhaaldelijk tot wanhoop pleegt te brengen. Als de „administratie" eenmaal „archief" is gewor den, d.w.z. als de stukken hun actualiteit hebben verloren, dan zijn ze vaak puur goud in handen van de historici. Is dit dan een pleidooi voor het zo omvangrijk en ingewikkeld mogelijk administreren? Zeer zeker niet, want een papierlawine dwingt tot drastische maatregelen. De archiefdeskundigen zijn het erover eens, dat van hetgeen de moderne overheidsadministratie aan bedrukte en beschreven papier produceert meer dan 90% vernietigbaar is. Regenten Met betrekking tot de hofjes geldt dit probleem niet. Ze hebben de eeuwen door een wel zeer eenvoudige bestuursvorm gehad, namelijk een college van regenten. De regenten waren gezeten burgers, die hun taak om niet verrichten, hetgeen b.v. een ingewikkelde salarisadmini stratie al bij voorbaat uitsloot. Ze kwamen enige malen per jaar bijeen om over lopende zaken te praten, zoals het toekennen van een huisje als een der oudjes overleden was, of de hoogte van de uit te keren preuve, of het gedrag van de bewoners. Ook het onderhoud van de huisjes was een regelmatig terugkerend onderwerp en een enkele maal waren er bouwplannen. Al met al weinig wereldschokkende zaken, zie zo te zien in de beste harmonie werden opgelost. Dit kon ook moeilijk anders, want als een regentenplaats openviel benoemden de overgeble ven regenten de opvolger. Verkiezing of invloed van het stadsbestuur was er niet bij. Van verreweg de meeste hofjes hielden de regenten zelfs geen notulen. Of nauwkeuriger: Van de 11 hofjes tekenden alleen de regenten van het Hofje van Splinter en van het Wildemanshof hun besluiten op. De reden ligt voor de hand. De regenten van het Hofje van Splinter hadden te maken met drie verschillende boedels, 539

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 31