Wonen in een hofje heeft z'n voor en nadelen Een rechtgeaarde buitenpoorter, die de sfeer van de historische binnenstad waardeert en met grote teugen kan genieten van de on tegenzeggelijke rust die binnen de monumentale Alkmaarse hofjes heerst, ziet louter voordelen. Hij of zij vergelijkt de serene hofjesrust met het goede buitenleven en verhaalt na zijn ontdekking uitvoerig over de voordelen van het pitoreske wonen in een binnenstadhofje. De eerste zinnen van dit verhaal bezitten een belangrijke gedachtenkern. De bezoekers die een hofje aandoen worden overmand door nostalgi sche gedachten. Wie gaat praten met de bewoonsters zal een wat genuanceerder beeld krijgen. Wonen in een Alkmaars hofje heeft nu eenmaal z'n voor-, maar ook zijn nadelen. Wie een rustige woonomgeving zoekt en garanties wil hebben niet gelijk van de sokken te worden gereden door een auto of bromfiets als je de voordeur uitstapt, loopt weinig gevaar in een hofje. Voor wie eisen stelt aan de sanitaire voorzieningen en woongeneugten van de jaren tachtig, stoot z'n neus, maar daar tegenover staat weer het feit, dat de huurprijs in een hofje voor de meeste mensen aanvaardbaar is. Praten met hofjesbewoonster is een idee krijgen wat de voor- en nadelen zijn en we moeten stellen, dat deze in meerderheid positief zijn. „De rust en romantische sfeer van het wonen in dit hofje, weegt voor mij veel zwaarder dan de voordelen van een flatwoning of een voudige woning in een Alkmaarse buitenwijk", vertelde ons een dame van middelbare leeftijd, die in het Wildemanshofje aan de Oudegracht haar, veelvuldig gelukkige, dagen slijt. „Als u eens wist meneer, wat ik in mijn vorige huis heb meegemaakt aan overlast van kinderen en buren, om van huisdieren maar niet te spreken", is de hartekreet uit de mond van dezelfde dame. „En de vriendelijkheid van de medebe woonsters, hè, dat is hier zo fijn". Een jonge vrouw die elders in een van oorsprong 17e eeuws hofje woont is minder hoopgevend in haar uitlatingen. „Natuurlijk moet je in acht nemen dat de huur betrekkelijk laag is, maar je zit zo op eikaars lip meneer". „En ze weten gelijk alles van je. Daar heb ik in het begin erg aan moeten wennen. Maar ja, waar is het zo rustiek wonen als hier en als ik in bad wil, ga ik voor een paar gulden wel naar de Overdekte". Verhalen uit de mond van hofjesbewoonsters, bevestigen enerzijds de vrees die bij velen bestaat, dat het voortbestaan van de eeuwenoude 537

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 29