Hofje Van Torenburg Het hofje van Cornelis van Toren burg, Fnidsen Dit onbekende en ook niet monumentale hofje, werd gesticht door het echtpaar Cornelis van Torenburg en Petronella Bal bij hun testament van 1689, gewijzigd in 1692. Zij bestemden vier kamers tegenover de Remonstrant se kerk in het Fnidsen ten behoeve van behoeftige personen van de Remonstrantse gemeenten en ou der dan 35 jaar. Hun familieleden zouden voorrang genieten, ook als zij niet remonstrants waren. Zij die een kwaad leven leidden waren echter in ieder geval uitgesloten. De vier bewoners kregen aanvan kelijk per half jaar een half kannetje boter en f 6,— of ook wel f 15,— zonder de boter. Zij moesten zelf voor reparaties en onderhoud zorgen, hoewel de administrateurs volmacht kregen om bij kennelijk onvermogen van deze eis af te wijken. Tot execu teurs van de boedel en administra teurs van het hofje werden aange wezen twee leden van het bestuur van de Remonstrantse gemeente. In de praktijk is dat zo opgevat, dat steeds de twee oudste kerke- raadsleden (in dienstjaren) admini strateur van de Stichting Cornelis van Torenburg zijn. Toen ook Petronella Bal als langstlevende in 1706 overleden was zijn van het oorspronkelijke complex dat lag tussen het Fnidsen en het Luttik Oudorp twee kamers aan het Luttik Oudorp verkocht en drie aangrenzende kamers aan het Fnidsen aange kocht, zodat een aansluitend geheel aan het Fnidsen ontstond. Daar heeft de stichting sindsdien een onopvallend bestaan gehad. In 1927 is het oude complex vervan gen door het huidige gebouw met 5 wooneenheden bestaande uit een kamer met keukentje en zolderberging. De voordeur geeft toegang tot de gang waarop de kamers uitkomen. Aan de andere zijde van de gang ligt de binnen plaats. De eis dat de bewoonsters (er zijn altijd alleen vrouwen geweest) lid van de remonstrantse gemeente moeten zijn kon, gelet op het kleine aantal leden van die gemeente niet volgehouden wor den. 533

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 25