Provenhuis L. van Oosthoorn Provenhuis van Laurens van Oost hoorn, Kennemerstraatweg Dit provenhuis is gesticht door de notaris en procureur Laurens van Oosthoorn, bij zijn testament van 1680. Hij bestemde daarbij zijn woonhuis aan de zuidzijde van de Langestraat tot bewoning door drie oude vrouwen; één in het binnenhuis, één in de voorkomer, en één in het achterhuisje met het kamertje daarboven. Zij zouden naast vrije woning nog ontvangen jaarlijks 13 ton turf, een half kannetje boter en f 50, of zoveel meer of minder als uit de inkom sten van het kapitaal door de regenten zou kunnen worden uitgekeerd. Als executeur/regent werd aangewezen de neef van de erflater Willem Bos. De zuster van de notaris Helena van Oosthoorn was uitgesloten van de erfenis. Zij zou later haar eigen proven stichten. Het huis aan de Langestraat is in 1723 nog uitgebreid met een er achter gelegen wagenhuis aan de Noordzijde van de Breedstraat. In de 19e eeuw was het geheel echter te bouwvallig geworden en de regent verkocht het provenhuis in 1848 aan de buurman Mr P.A. de Lange, wiens bovenverdieping over het huis van Laurens van Oost hoorn was heengebouwd. De overgebleven fondsen van het provenhuis werden gebruikt tot ondersteuning van behoeftige vrou wen en tot kapitaalvorming met de bedoeling om weer tot de stichting van een nieuw hofje te komen. Zover was het in 1897. Toen werd buiten de stad aan de Kennemerstraatweg een stuk grond aangekocht waarop in 1898 door architect G. Looman met het bouwbedrijf Ringers een nieuw hofje is gebouwd dat woonruimte biedt aan drie dames. Bij deze gelegenheid heeft de Stichting Laurens van Oosthoorn een lening ontvangen van de regenten van het hofje van Egmond van de Nyen- burg en van Teylingen die een jaar eerder hun complex woninkjes aan de Dubbele Buurt hadden laten verbouwen. Dit hofje is inmiddels ten offer gevallen aan het saneringsplan Grote Kerk. 530

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 22