opnemen die ouder dan 55 jaar moesten zijn. Tot 1670 waren alle bewoonsters katholiek en de volks mond sprak dan ook van het katholieke provenhuis. Toen heb ben de regenten, die tot de gereformeerde religie behoorden, een verdeling gemaakt zodat voor taan ook gereformeerden begun stigd konden worden. De scheiding bleef echter wel gehandhaafd want de huisjes aan de Kanisstraat werden bestemd voor de gerefor meerde vrouwen en die aan de Geest voor de katholieken. De huisjes aan de Kanisstraat waren gebouwd in 1583 en volgende jaren. Zij hadden geen verbinding met, en zelfs geen uizicht op, de binnenplaats van het eigenlijke hofje aan de Geest. Hierin werd pas in 1735 voorzien toen de bewoonsters gedaan kregen dat aan de achterzijde van ieder huisje een raampje naar de binnen plaats gemaakt werd. Ook in de hoogte van de uitgereikte proven was er verschil tussen beide groepen ten gunste van de bewoon sters van het hofje aan de Geest. Deze proven werden traditiege trouw uitgereikt op de vier quatertempervijdagen: na As woensdag, na Pinksteren, na Kruis verheffing (14 september) en na St Lucie (13 december). Dankzij aanzienlijke bezittingen en zorgvuldig beheer kon in 1901 zelfs een nog ambitieuzer uitbrei dingsplan gerealiseerd worden, nl. een geheel apart filiaalhofje in het toen juist in ontwikkeling komen de Emmastraatkwartier buiten de singels. Dit is het hof(je) in de Steynstraat „tot woning voor een 15 tal hulpbehoevende weduwen of bejaarde dames". Het is een in de architectuur van die tijd gebouwd driezijdig, om een fraai beboomde tuin gelegen complex, met een brede toegangspoort waarboven de opzichter zijn ver trekken heeft. Het bestuur van het provenhuis van Paling en van Foreest is in handen van regenten met voor de administratie en het dagelijks beheer een rentmeester. De regen ten of patronen zijn altijd gerecru- teerd geweest uit de nakomelingen van het stichtersechtpaar, dat een dochter had die huwde met Andries Willemsz van Oudshoorn van Sonnevelt. Door het uitster ven van de overige geslachten levert sinds 1737 alleen de familie van Foreest de regenten. De rentmeesters zijn, afgezien van enkele korte perioden waarin een regent deze functie bekleedde, niet-regenten. 529

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 21