Vermaning Dirk Symonsz stierf in 1511 en zijn executeurs hebben daarna twee huizen aangekocht in de Schoutenstraat, inderdaad vlak bij de Grote Kerk, om daar het onderkomen voor de zes oude mannen en hun verzorgsters te maken. Het duurde nog tot 1513 tot de eerste bewoners hun intrede deden. Sindsdien is het huis regelmatig door zes katholieke mannen van boven de 60 jaar bewoond. Zij hadden zich te richten naar een in 1512 opgesteld reglement. De verplichting om dagelijks de hoogmis en de vespers bij te wonen staat daarin voorop. Daarna volgt de vermaning om aan tafel alleen positieve godsdienstige gesprekken te voeren en meer in het algemeen om geen „achter klap" omtrent het huis naar buiten te brengen. Pas dan komt de zorg voor de veiligheid: de mannen mogen geen kaarsen in hun kamers hebben. De moeder zal daarentegen zorgen voor licht in de gemeenschappelijke zaal. Opdat ieder wist waar hij zich aan te houden had moest het reglement 4 x per jaar voorgelezen worden. Bijna drie eeuwen heeft dit document dienst gedaan. In 1804 is het gemoderniseerd door de Belgische graaf de Mérode Wester- loo die toen patroon van het huis was. Dit stuk is nog aanwezig met de handtekeningen van alle opvolgende bewoners tot en met 1919. De graaf de Mérode was door vererving in het bezit van het huis gekomen; na hem kwam het aan de hertogelijke familie van Aosta en de prinsen van Savoye. Deze band met de hoogste katho lieke adel uit het buitenland, heeft de stichting geen windeieren ge legd. Het was een welvarende instelling toen de prinsen van Savoye in 1911 afstand deden van hun patronaatsrecht en dit over droegen aan de bisschop van Haarlem. Tevoren was in 1900 voor het eerst een echt reglement op het bestuur gekomen, bij welke gelegenheid ook de naam „Huis van Zessen" officieel werd inge voerd. De nieuwe patroon mgr Carlier van Haarlem heeft in 1922 met veel feestelijkheid de nieuwe regentenkamer ingewijd. Rijkrooms Deze was ontworpen door de Amsterdamse architect F. Havius in 17e eeuwse stijl. Ook Alkmaar- ders hebben het hunne aan de rijke inrichting bijgedragen. In het Noord Hollands Dagblad van 30 november 1922 vinden we een uitvoerig bericht over de nieuwe inrichting en het bisschoppelijk bezoek dat zich geheel in de stijl van het Rijke Roomse Leven voltrok. Het huis, dat uiterlijk in niets meer doet denken aan een hofje, heeft gefunctioneerd tot het zich zelf had overleefd. Inmiddels zijn de laatste bewoners vertrokken en sindsdien is er het pastoraal centrum voor de binnenstad geves tigd. Alleen de tegenwoordige Dominicuszaal heeft nog enigszins het cachet van de voormalige regentenkamer uit 1922 bewaard.. 523

Oud Alkmaar | 1983 | | pagina 15